DCz #616. 60. rocznica śmierci Alfreda Cortota

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 15:57
- To nazwisko pojawia się w naszych audycjach od samego początku. Słuchamy jego nagrań, ale myślę, że częściej przywołujemy go jako mentora, mistrza, kogoś, kto może nawet zapoczątkował erę nowoczesnej pianistyki - mówił Przemysław Psikuta we wstępie audycji w całości poświęconej postaci francusko-szwajcarskiego pianisty Alfreda Cortota. 15 czerwca minie 60. rocznica jego śmierci.
Alfred Cortot, lata 50. XX wieku
Alfred Cortot, lata 50. XX wiekuFoto: Ma/Interfoto/Forum

Wirtuoz fortepianu

Prowadzący "Dużą czarną" przyznał, że o Alfredzie Cortocie tak naprawdę niewiele wiemy. - Był to artysta o wielu twarzach. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, choć jest ona na płytach utrwalona dosyć wyrywkowo. Wiemy, na co było go stać, jakie koncerty, jakie recitale dawał na przestrzeni wielu, wielu lat - podkreślał Przemysław Psikuta.

W programie przytoczona została książka "A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota" autorstwa Anny Chęćki, która ukazała się nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. - To książka bezcenna, bo zawierająca wspaniałą dokumentację, ale też mnóstwo przekazów, cytatów, fragmentów recenzji z epoki - tłumaczył dziennikarz.

Biografia Alfreda Cortota (1877-1962) otwiera całą serię, poświęconą mistrzyniom i mistrzom klawiatury. 

Wyboista droga do dyplomu

W 1896 roku bohater audycji po dziesięciu latach nauki ukończył konserwatorium w Paryżu. Choć jego edukacja nie była wolna od trudnych momentów, to egzamin dyplomowy rozegrał po mistrzowsku i zdobył pierwszą nagrodę.

- Podczas tego recitalu finałowego chyba wszyscy recenzenci, bo ten egzamin był recenzowany na łamach prasy, zwrócili uwagę na to, jak Alfred Cortot wykonał Balladę f-moll op. 52 Fryderyka Chopina - przypomniał Przemysław Psikuta.

Posłuchaj
177:42 duza czarna 11.mp3 60. rocznica śmierci Alfreda Cortota (Duża czarna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#616)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Paweł Bagnowski

Data emisji: 11.06.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

DCz #603 Wielkie postaci muzyki ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 16:32
- Dwa najbliższe wydania "Dużej czarnej" poświęcimy Ukrainie. W dzisiejszym przyjrzeliśmy się kompozytorom z tego kraju, a także tematyce ukraińskiej w twórczości innych twórców - mówił na rozpoczęcie audycji Wojciech Barcikowski, prowadzący program pod nieobecność Przemysława Psikuty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #609 Pamięci Radu Lupu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 15:00
- Dziś żegnamy kolejnego wielkiego artystę. 17 kwietnia, w swoim domu w Lozannie, odszedł Radu Lupu. Był jednym z najwspanialszych pianistów, jego płyty zbieramy od wielu lat. To był pianista perfekcjonista - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń