Ivo Pogorelić i wolność artysty

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 19:00
W audycji Krzysztof Herdzin poruszył tematy aktu performatywnego i wolności interpretacyjnej artysty na przykładzie Iva Pogorelicia i jego nagrań.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. pras.

Ten chorwacki pianista nazywany bywa artystycznym prowokatorem. To legenda X Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku, jego wielki przegrany, a zarazem gwiazda wytwórni Deutsche Grammophon. Bohater największego skandalu w historii warszawskiego turnieju - jego interpretacje do dziś dzielą krytyków i słuchaczy.

42 lata temu Ivo Pogorelić nie został dopuszczony do finału konkursu i właśnie z tego powodu Martha Argerich zrezygnowała z udziału w pracach jury. To wydarzenie paradoksalnie wzmocniło, i nadal w pewnych kręgach jego miłośników wzmacnia, wizerunek niepokornego artysty, który w gronie znawców oceniany jest jednak bardzo surowo, bez taryfy ulgowej.

Dodajmy, że niedawno ukazał się Chopinowski album tego artysty, będący Dwójkową Płytą Tygodnia w terminie 21-26.02. Obok Sonaty h-moll zawiera dwa Nokturny (c-moll op. 48 i E-dur op. 62) oraz Fantazję f-mollPłyta daje pogląd na to, w jakiej obecnie formie jest artysta, który dla wielu pozostał nadal niedocenionym geniuszem pianistyki.

***

"Kalambury z partytury" to muzyczna audycja autorska Krzysztofa Herdzina.

W niedzielę od 17.00 do 19.00 oddajemy antenę gwiazdom! Dwaj pianiści, dwaj kompozytorzy, dwaj aranżerzy i dwaj dyrygenci – Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba – na zmianę przez dwie godziny dzielą się z Państwem swoją ulubioną muzyką. Krzysztof Herdzin w programie "Kalambury z partytury", a Adam Sztaba w audycji "Party-tur" .


Posłuchaj
120:08 2022_02_27 17_00_23_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Ivo Pogorelić - przykłady niezależności artysty (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 27.02.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Jakub Kuszlik: by dobrze grać Chopina, należy znać też innych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 17:45
- Z duetu Brahms/Chopin bliższy jest mi ten pierwszy. Bardzo podoba mi się to połączenie klasycznych form i w pewnym sensie też klasycznego sposobu ekspresji z tym romantycznym sosem. Frazy u Brahmsa są naprawdę przejmujące, to muzyka napisana w bardzo inteligentny sposób, od zawsze mnie poruszała - mówił w Dwójce Jakub Kuszlik, laureat 4. nagrody ex aequo XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na początku lutego ukaże się jego debiutancka płyta "Brahms, Chopin".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waldemar Malicki: mam wystarczająco dobre życie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 13:15
- Wszyscy muzycy, jeśli są prawdziwymi muzykami, to przede wszystkim kochają muzykę. Ten związek z muzyką już jest wystarczający - mówił w Dwójce Waldemar Malicki - pianista i satyryk, znany również z naszej anteny jako autor programu "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show".
rozwiń zwiń