Tajemnice korespondencji wielkich aktorów – konkurs w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 09:07
Co kryją listy luminarzy polskiej sceny? Zapraszamy do udziału w "Zagadkach literackich" – czekają na Państwa interesujące nagrody książkowe. Niedziela, godz. 12.00.

Dwójkowy konkurs rozpoczynamy od słuchowiska według sztuki Györgya Spiró "Szalbierz", którego głównym bohaterem jest wielki twórca polskiego teatru – Wojciech Bogusławski.

György Spiró – węgierski dramaturg i pisarz zafascynowany polską kulturą, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – oparł "Szalbierza" na jednym z wątków swojej głośnej powieści "Iksowie". Książka ta, przetłumaczona u nas wciąż jedynie we fragmentach, opowiada o towarzystwie literackim, które działało na terenie Polski w latach 1815-1819. Grupa składała się z warszawskich recenzentów teatralnych publikujących teksty pod wspólnym pseudonimem X. Należeli do niej między innymi Julian Ursyn Niemcewicz i Kajetan Koźmian. Jednym z krytykowanych przez Iksów twórców był Wojciech Bogusławski.

"Szalbierz" opowiada o perypetiach wileńskiego występu wielkiego aktora – Molierowska sztuka staje się elementem gry politycznej w mieście, w którym niepodzielnie włada carski Gubernator...

Tematem niedzielnych "Zagadek" będzie "Teatr w listach". W dzisiejszych czasach kontaktów e-mailowych i esemesowych zyskaliśmy z pewnością na szybkości reakcji na wydarzenia, ale tracimy w jakimś stopniu ich koloryt. Tymczasem korespondencja poprzednich epok dowodzi, jak cennym, i częstokroć literacko wybitnym, źródłem informacji są listy.

Wystarczy spojrzeć do korespondencji ludzi teatru poprzednich epok, by dowiedzieć się wiele o nich samych, o ich zainteresowaniach, warsztacie twórczym, o okolicznościach, w jakich tworzą teatr, o relacjach między autorami, aktorami, reżyserami, o przyjaźniach, przygodach na scenie, anegdotach  i skandalach towarzyszących  premierom  teatralnym. W naszej audycji odwołamy się do historii polskiego teatru – i głośnych z tej historii epizodów. Gościem Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki będzie historyk teatru - profesor Anna Kuligowska.  

Fragmenty listów wielkich postaci dawnego polskiego teatru usłyszymy w interpretacji współczesnych aktorów. Będziemy również mieli okazję usłyszeć głosy dawnych mistrzów – z nagrań archiwalnych odtworzymy fragmenty ich scenicznych wystąpień.

Zapraszamy do udziału w audycji – czekają na Państwa cenne nagrody książkowe:

Wydawnictwo Czarne

/

Thomas Bernhard "Autobiografie"

 

/

German Sadułajew "Jestem Czeczenem"

 

Agencja Dramatu i Teatru ADiT

/

Hermann Broch "Dramaty"

oraz "Bo ty jesteś moje fatum – Listy Stanisławy Wysockiej do Emila Zegadłowicza  1924 – 1935"  wydane przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Numer telefonu do naszego studia (22) 645 22 22  

20 lutego (niedziela), godz. 12:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie teatralia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 11:10
- Dziś o teatrze mówi się już innym językiem. W ciągu ostatnich 30 lat powstały nowe dyscypliny zajmujące się tą dziedziną sztuki - mówiła w Dwójce Agata Adamiecka, teatrolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Była pierwszym Hamletem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 11:02
"Aktor naturalistyczny nie pokazuje widzowi co się dzieje w jego duszy, bo sam tego nie wie" - twierdziła wielka tragiczka polskiej sceny teatralnej Stanisława Wysocka.
rozwiń zwiń