Kpiny z demokracji, czyli jak rządzić Azją Środkową

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 19:00
– Poza Kirgistanem w tym regionie uważa się, że demokracja powoduje bałagan – mówiła w Dwójce Ludwika Włodek, autorka książki "Wystarczy przejść przez rzekę".
Audio
  • Ludwika Włodek o Azji Środkowej i swojej książce "Wystarczy przejść przez rzekę" (Świat młodych/Dwójka)
Po rozpadzie ZSRR Azja Środkowa zaczęła odnawiać kontakt z obszarami kulturowymi, z którymi rozłączyli ją Sowieci
Po rozpadzie ZSRR Azja Środkowa zaczęła odnawiać kontakt z obszarami kulturowymi, z którymi rozłączyli ją SowieciFoto: Depositphotos

Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Kazachstan i Turkmenistan wciąż zmagają się z duchami sowieckiej przeszłości. – Kapuściński opisywał kiedyś komunistyczną politykę, której celem było zlikwidowanie koczowniczego trybu życia w Kirgistanie. Osiedlanie Kirgizów odbywało się w bardzo brutalny sposób. Kolektywizacja w tym kraju pochłonęła ogromną liczbę ofiar – mówiła.

To doświadczenie odcisnęło swoje piętno na kilku pokoleniach Kirgizów. Teraz powracają oni do swoich tradycji. To dotyczy zresztą całej Azji Środkowej. Rosja jest jednak wciąż ważnym punktem odniesienia, a także celem emigracji zarobkowej. W niektórych regionach jej rozmiary są bezprecedensowe, i to na światową skalę.

***

Nazwa audycji: Świat młodych

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Goście: Ludwika Włodek (dziennikarka, socjolog)

Data emisji: 5.12.2014

Godzina emisji: 17.30

mc/kd

Czytaj także

"Angole" - jak Polacy najechali Wielką Brytanię

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:00
Polscy "kolonizatorzy" wybrali najbardziej odległy kulturowo i emocjonalnie kraj, jaki mogli sobie wyobrazić. Opowiadają o tym "Angole" Ewy Winnickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycinka drzew, czyli największe szwedzkie samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 18:00
– Nazwiska Szwedzi wzięli od drzew. To, co teraz z nimi robią, ma bardzo głęboki wymiar kulturowy – mówił Maciej Zaremba-Bielawski, autor książki "Leśna mafia".
rozwiń zwiń