X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dramat w Chorwacji: trauma wojny, rodzina w rozsypce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 12:59
- W chorwackim teatrze dochodzą do głosu rozmaite traumy związane z wojną, z rozpadem Jugosławii. Na scenie obserwujemy społeczeństwo po transformacji, co dla nas jest ciekawe, bo jesteśmy w podobnej sytuacji - opowiada krytyk teatralny Janusz Majcherek.
Audio
  • Chorwaccy dramatopisarze. Po raz pierwszy można ich czytać w Polsce
Chorwacja
ChorwacjaFoto: wikipedia commons/użytkownik Andrewmp

Dotychczasowa recepcja dramatu chorwackiego w Polsce nie przedstawia się imponująco – najbardziej znana polskiej publiczności i z lektury (w "Dialogu"), i ze sceny (pamiętna realizacja Olgi Lipińskiej w Teatrze Telewizji) jest sztuka Ivo Bresana "Przedstawienie ‘Hamleta’ we wsi Głucha Dolna". Wystawiane też były sztuki Miroslava Krlezy, Dusko Roksandicia i Miro Gavrana.

Coś więcej...
W ubiegłym roku wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego dwutomowa antologia "Dramat chorwacki po 1990 roku - Kroatywni". W ostatniej dekadzie ubiegłego wieku w dramacie chorwackim pojawiło się bowiem wielu młodych, ciekawych autorów, nagradzanych na różnych konkursach i festiwalach – w antologii znalazły się teksty, które przeszły sprawdzian sceny.
Diwa i telenowela
Należy do nich dramat w jednym akcie pt. "Diwa". Jego autorką jest Marijana Nola - scenarzystka, dramatopisarka, laureatka prestiżowych nagród i autorka pierwszej chorwackiej telenoweli. Jako dramaturg współpracowała m.in. z Teatrem Narodowym w Zagrzebiu, Miejskim Teatrem Komedija, Teatrem Dramatycznym Gavella, a także z Teatrem im. Marina Drzica w Dubrowniku.
Akcja jej dwuosobowej "Diwy" rozgrywa się w garderobie teatru podczas uroczystości wręczenia Chorwackich Nagród Teatralnych. - Mamy tutaj właściwie hiperrealizm. W garderobie spotykają się dwie panie - opowiada Majcherek. Uznaną aktorkę, która szykuje się po odbiór nagrody, odwiedza jej córka, także aktorka u progu kariery. Rozmowa na tematy zawodowe niepostrzeżenie przekształca się w rodzinną awanturę z zaskakującym finałem.

Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Norwegowie uciekają w światy równoległe

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 10:57
Jest szczęśliwa i bezpieczna. Ale to może tylko pozór. Nagle staje się bowiem kimś innym: śmiertelnie chorym, w straszliwym zagrożeniu. Czuje, jakby znajdowała się na jakiejś wyspie, którą czeka niewyobrażalna katastrofa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smutna Wigilia w Dublinie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 20:00
W cyklu "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" opowiadaliśmy o sztuce irlandzkiej "Dublińska kolęda”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bóg i śmierć? Woody Allen jest przerażający...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 11:00
Znakomity amerykański twórca jest nie tylko autorem filmów. Ma on na swoim koncie również intrygujące sztuki teatralne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moja żona z Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 13:00
W audycji z cyklu "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej" rozmawiamy o intrygującej sztuce obyczajowej portugalskiego autora.
rozwiń zwiń