Wołyń 1943. Opowieści świadków rzezi

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 12:00
W "Zapiskach ze współczesności" przedstawiliśmy relacje ocalałych świadków tragedii, która rozegrała się na Wołyniu ponad 70 lat temu.
Audio
  • Wspomnienia świadków rzezi Wołynia: Helena Zacharczuk, Krystyna Nalepa, Ryszard Bujalski i Wacław Gąsiorowski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia świadków rzezi Wołynia: Stanisław Bzymek, Aleksander Pradun i Janina Goral (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia świadków rzezi Wołynia: Bolesław Ćwinarowicz, cz.1 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia świadków rzezi Wołynia: Bolesław Ćwinarowicz, cz. 2 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia świadków rzezi Wołynia: Bolesław Ćwinarowicz, cz. 3 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Historycy szacują, że w rzezi wołyńskiej zginęło ok. 50-60 tysięcy Polaków oraz - w odwecie - 2-3 tysiące Ukraińców (zdj. ilustracyjne)
Historycy szacują, że w rzezi wołyńskiej zginęło ok. 50-60 tysięcy Polaków oraz - w odwecie - 2-3 tysiące Ukraińców (zdj. ilustracyjne)Foto: D Sharon Pruitt/wikimedia/CC BY-SA 2.0

Zobacz więcej
Wołyń1200.jpg
Rzeź wołyńska

W archiwalnej audycji Doroty Świerczyńskiej poznaliśmy wspomnienia Heleny Zacharczuk, Krystyny Nalepy, Ryszarda Bujalskiego, Wacława Gąsiorowskiego, Stanisława Bzymka, Aleksandra Praduna i Janiny Goral.

Słuchaliśmy także opowieści Bolesława Ćwinarowicza, mieszkającego podczas wojny na przedmieściach Sokala, który wpomina dzieciństwo w wielokulturowym środowisku, okupację sowiecką i niemiecką, sierpień 1944 roku, i wreszcie - zamordowanie przez ukraińskie bandy wszystkich kobiet i dzieci z jego rodziny.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowały: Joanna Szwedowska i Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 11-15.07.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/gs/bch

Czytaj także

"W 1943 Wołyń zamienił się w piekło na ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 21:30
Mówiono, że ci, którym udało się przeżyć, siwieli w ciągu jednej nocy. - W Warszawie nikt sobie nie wyobrażał, że może dojść do tak masowej tragedii - opowiadał w Dwójce prof. Michał Klimecki, historyk, który wziął udział w dyskusji na temat dramatycznych wydarzeń sprzed pół wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

List ws. Wołynia. Czy Polska odpowie Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:15
Ukraińscy intelektualiści i byli prezydenci proszą Polaków o przebaczenie za Wołyń, ale pamiętają też o własnych krzywdach. Co oznacza ten list?
rozwiń zwiń