Zofia Romaszewska: w 1968 roku byłam zła na tych, którzy wyjeżdżali

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 08:00
- Uważałam, że oni zwiewają, a ja niestety nie jestem Żydówką i nie mogę wyjechać, choć też mi się tu nie podoba. Byłam o to zła. Potem były różne ludzkie dramaty i zweryfikowałam ten pogląd - mówiła w Dwójce znana działaczka opozycji demokratycznej w PRL.
Audio
  • Zofia Romaszewska opowiada o latach wczesnej młodości (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zofia Romaszewska o dorastaniu w powojennej Polsce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zofia Romaszewska o czasach po roku 1956, pierwszych strajkach i organizowaniu opozycji demokratycznej w PRL (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zofia Romaszewska o Solidarności, stanie wojennym i czasach do 1989 roku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zofia Romaszewska o czasach po 1989 roku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Zofia Romaszewska
Zofia RomaszewskaFoto: Maciej Kulczyński/PAP

książka1200.jpg
Jakub Karpiński - kronikarz Marca '68

Na początku "gorącego" roku 1968 doszło w Polsce do protestów studenckich. Zofia Romaszewska na własne oczy widziała, jak oddziały milicji i ORMO rozpędziły wiec na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. - To było niezapomniane wrażenie. Otworzono wszystkie bramy, choć Uniwersytet niby był eksterytorialny. Na jego teren w absolutnym szyku krokiem defiladowym weszła zwarta grupa ORMO i rozpoczęło się pranie. Tłukli tę młodzież w nieprawdopodobny sposób, szczególnie chłopców. Część dziewczyn usiłowała uciec, krzyczały, straszne rzeczy się działy - wspominała późniejsza współtwórczyni Biura Interwencyjnego Komitetu Obrony Robotników i Radia "Solidarność".

Bohaterka "Zapisków ze współczesności" opowiadała także w audycji m.in. o latach wczesnej młodości, dorastaniu w powojennej Polsce, małżeństwie ze Zbigniewem Romaszewskim, pierwszych strajkach i organizowaniu opozycji demokratycznej w PRL.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Gość: Zofia Romaszewska (działaczka społeczna, uczestniczka opozycji demokratycznej w PRL)

Data emisji: 17-21.09.2018

Godzina emisji: 12.45

pg/mko

Czytaj także

Radykalizm Ewangelii ks. Jana Ziei. "Świadczyć wyłącznie dobro"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:58
- Był prawdziwym prorokiem Ewangelii, czyli tego najczystszego chrześcijaństwa, a jednocześnie świadkiem długiej i dramatyczniej XX-wiecznej historii Polski – mówił Jacek Moskwa o niezwykłym kapłanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spacerniak". Wspomnienia wydawcy z Lublina

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 18:30
- Z przekorą i dystansem podchodzę do nazywania Lublina miastem magicznym i pępkiem świata - mówił w Dwójce pisarz Bernard Nowak, który w swojej nowej książce przywołuje anegdoty ze swojego życia z Kozim Grodem w tle.
rozwiń zwiń