Olga Tokarczuk: są książki, które porzuciłam

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:20
- Często jest tak, że zajmuję się czymś się przez jakiś czas, a potem okazuje się nagle, że tracę do tego energię - mówiła w Dwójce o swoim procesie twórczym znakomita pisarka.
Audio
  • Olga Tokarczuk o pierwszych książkach i pasji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Olga Tokarczuk o pisaniu książek (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Olga Tokarczuk o swojej fascynacji astrologią (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Olga Tokarczuk o ważnych dla niej domach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Olga Tokarczuk o międzyludzkich relacjach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Olga Tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk: z noblistów najbliżej mi do Marii Skłodowskiej-Curie

10 grudnia br. Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla. Z tej okazji przypomnieliśmy w Dwójce jej opowieści zarejestrowane w 2005 roku dotyczące pierwszych książek, fascynacji psychologią Junga i "Lalką" Prusa, a także marzeń podróżniczych. Pisarka mówiła wówczas między innymi również o tym, jak wygląda jej literacka praca.

- Mam w głowie całą bibliotekę książek, które powinnam napisać i które właściwe mają już jakiś kształt, mniej lub bardziej zarysowany. Jak mam czas i energię, mogę coś zdjąć z tej wirtualnej półki i zacząć wypełniać puste strony tekstem. Te sugestie narracyjne, czym się powinnam zająć, podsuwają mi wydarzenia mojego życia, doświadczenia – opowiadała Olga Tokarczuk.

Jak przyznała, czasem okazuje się, że trzeba "odstawić na półkę nie do końca napisaną książkę". - Zdarzy się, że mogę do niej wrócić, ale tez są takie książki, które porzuciłam.

Na czym polega według pisarki pewne założenie, "być może największy błąd, jaki popełniamy w życiu", które przyjmuje w swoich relacjach z czytelnikiem? Dlaczego nie lubiła klasycznych zakończeń bajek? W opowieściach Olgi Tokarczuk również o jej wizji "pełni szczęścia". - Mieć ogromne łóżko, przed nim mnóstwo książek, czytać. I mieć jeszcze dobrą kawę, i ładny widok przez okno…


***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Data emisji:  9-13.12.2019

Godzina emisji: 12.45


Czytaj także

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:12
Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką na temat jej książki "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów" Aleksandra Nowaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla. Prof. Przemysław Czapliński: dla Olgi Tokarczuk literatura to medium wrażliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 09:18
- Ten kapitalny, ciekawy, zawsze frapujący fenomen o nazwisku Olga Tokarczuk polega na tym, że ona ma czytelników z różnych pokoleń, z różnych opcji światopoglądowych, o różnych preferencjach estetycznych - mówił w Dwójce o laureatce literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń