Anna Chodakowska - monolog Salomei z diabolicznym akcentem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 16:00
- Zrobiłam sobie pauzę w monologu, w której mogłam pokazać, że irytuje mnie to, że ktoś mi przerywa. I ten jeden moment sprawiał, że nie byłam tylko natchnioną dzieweczką, że coś więcej tam drzemie - mówiła w radiowej Dwójce Anna Chodakowska, znakomita aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa, o swojej roli w "Śnie srebrnym Salomei". Jej interpretacją zainteresowali się Maria Janion i Miron Białoszewski.
Anna Chodakowska miała okazję współpracować z najwybitniejszymi reżyserami i przez lata współtworzyć zespół jednej z najważniejszych scen w kraju, czyli Teatru Narodowego w Warszawie
Anna Chodakowska miała okazję współpracować z najwybitniejszymi reżyserami i przez lata współtworzyć zespół jednej z najważniejszych scen w kraju, czyli Teatru Narodowego w WarszawieFoto: Wojciech Kusiński/PR

Anna Chodakowska w teatrze debiutowała brawurowo - rolą Antygony Sofoklesa na scenie Teatru Małego, ale dokonany ostatecznie przez nią wybór Szkoły Teatralnej wcale nie był oczywisty... Aktorka, reżyserka, pedagog. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studiowała także wokalistykę w szkole muzycznej.

Zaczęło się od "Balladyny"

Debiutowała tytułową rolą w "Antygonie" Sofoklesa w Teatrze Narodowym. Występowała także m.in. w roli tytułowej w "Balladynie" Juliusza Słowackiego, grała Salomeę w "Śnie srebrnym Salomei". - Salomea to dla mnie wielkie spotkanie ze Słowackim, drugie z kolei - wspominała rolę w "Zapiskach ze współczesności". - Słowacki w tym tekście jest niezwykle metafizyczny. I tak bardzo to poczułam, że to pokierowało mną przy graniu tego spektaklu - dodała aktorka.

Dwa zwycięstwa 

Spektakl reżyserował Adam Hanuszkiewicz, jednak z początku wahał się, czy Chodakowska rzeczywiście nadaje się do roli. Aktorce udało się jednak go do tego przekonać. - To było moje pierwsze zwycięstwo w tym spektaklu - wyznała aktorka. - Kolejnym było to, że interpretację, którą Adam Hanuszkiewicz uważał za całkowicie intuicyjną (…), przeanalizowałam, przemyślałam i mówiłam tak, jak przygotowałam to sobie wcześniej, uwzględniając wszystkie intencje - opowiadała. 

"Wie, że robi wrażenie na ludziach"

Interpretacją Chodakowskiej zainteresowali się Maria Janion i Miron Białoszewski, którzy byli na spektaklu. - Zrobili ze mną specjalnie na ten temat program w radiu, wypytując mnie, dlaczego Salusia jest taka, jaka jest, i co to, moim zdaniem, znaczy. (...) Salomea zwykle grana jako anielica, osoba naiwna, dzieweczka romantyczna, zalękniona wszystkiego, która ma widzenie religijne. A ja wymyśliłam sobie, że to jest coś więcej, że ona wie, a tylko robi wrażenie na ludziach. I wtedy zabrzmiało to trochę diabolicznie - kontynuowała bohaterka "Zapisków". - Ten monolog był wielkim przeżyciem - dodała. 

Średniówka, koniec wiersza, jamb

- Mówiłam ten tekst prawidłowo, ponieważ byłam po kongenialnej szkole Wojtka Siemiona, który nas uczył wersyfikacji w szkole teatralnej. Dokładnie wiedział, co to jest średniówka, koniec wiersza, jamb. Byliśmy tępi i niechlujni umysłowo, ale trochę się zapamiętało (...) - wspominała aktorka. - Z radością i zadziwieniem chłonęłam, co on "wygaduje". A on wspaniale uczył wersyfikacji. A ja, wiedząc, czym są średniówki, końce wiersza, gdzie i jak się akcentuje i po co, jak honorowanie średniówki zmienia sens tego, co się mówi, jaka jest różnica między filologicznym czytaniem tekstu a aktorskim, przygotowałam Salomeę - tłumaczyła.

Czytaj także: 

Spotkanie z Hanuszkiewiczem w "Tańcu śmierci"

Spektakl odniósł wielki sukces. - Mieliśmy zawsze nadkomplety na spektaklu, który był o wiele mniej efektowny niż "Balladyna". Hanuszkiewicz tak potrafił robić teatr - podkreślała aktorka. Po wielu latach Chodakowska spotkała się z Hanuszkiewiczem jako aktorem ponownie na deskach Teatru Narodowego na małej scenie w spektaklu pod tytułem "Taniec śmierci". - To było zabawne spotkanie, dziwne, podróż sentymentalna. Grało nam się fantastycznie, znów poczułam jego reżyserię, jego apodyktyczność, aferę, która temu towarzyszyła - wspominała.

Aktorka śpiewająca

Anna Chodakowska zagrała także m.in. Kasandrę w Teatrze Studio. Z tą ostatnią sceną związana była od 1983 roku przez kolejnych 20 lat. Chodakowska należy do aktorek tzw. śpiewających. Przed studiami w Akademii Teatralnej uczyła się wokalistyki w szkole muzycznej, dlatego oddzielną gałęzią jej działalności były przedstawienia muzyczne i recitale. Najważniejsze z nich to: "Piosenki Leo Ferre" (1987) w reżyserii Romualda Szejda, "Klipsy" i "Cicha woda" przygotowane wspólnie z Barbarą Dziekan, a także "Msza wędrującego" w reż. Krzysztofa Bukowskiego, gdzie śpiewała poezję Edwarda Stachury.

Za swoją dotychczasową twórczość otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.


Posłuchaj
15:04 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci 2022_09_26-12-45-38-1.mp3 Anna Chodakowska o swojej drodze do szkoły teatralnej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:13 2022_09_27 12_46_12_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Anna Chodakowska o spektaklu "Antygona" w Teatrze Małym i angażu w Teatrze Narodowym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:42 Dwójka zapiski ze współczesności 28.09.2022.mp3 Anna Chodakowska o spektaklu "Sen srebrny Salomei" w Teatrze Narodowym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:02 PR2 2022_09_29-12-46-22-chod-czw.mp3 Anna Chodakowska o pracy w Teatrze Studio Jerzego Grzegorzewskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:54 Dwojka Zapiski ze wspolczesnosci 2022_09_30-12-46-11.mp3 Anna Chodakowska o Scenie Prezentacje - pierwszym polskim teatrze impresaryjnym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Daty emisji: 26-30.09.2022 

Godzina emisji: 12.45

djr/kor

Czytaj także

Bez Adama Hanuszkiewicza jest nudno w teatrze?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 13:00
W grudniu 2016 r. minie 5 lat od śmierci kontrowersyjnego reżysera, który powiedział kiedyś: "mam nadzieję, że pustki po mnie nie da się łatwo wypełnić".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Chodakowska. Historie między filmem a teatrem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 11:00
Bohaterką audycji jest aktorka, którą znamy m.in. z ról filmowych w "Dorocie", "Justynie", "Dziewczętach z Nowolipek" czy z pierwszego serialu telewizyjnego - "W labiryncie". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Chodakowska: aktor nie może chować się za rolę

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 14:15
- Aktor-artysta, chodzi zwykle własnymi drogami, ale są również aktorzy rzemieślnicy, którzy są wykonawcami danego zadania. Dobry aktor komediowy nie musi szukać, wykonuje swój zawód na najwyższym poziomie i nie musi się martwić swoim warsztatem – powiedziała w audycji Kobiety sukcesu Anna Chodakowska - aktorka i reżyserka.
rozwiń zwiń