Mykoła Riabczuk: ta wojna trwa już dziewięć, jeżeli nie 300 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 13:50
- Ludzie zdają sobie sprawę, że nie ma innej opcji, Ukraińcy muszą albo wywalczyć swoją wolność, albo zginąć jako naród - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Mykoła Riabczuk, pisarz, tłumacz, publicysta, politolog, honorowy przewodniczący ukraińskiego PEN Clubu.
Pomnik Niepodległości na placu w Kijowie
Pomnik Niepodległości na placu w KijowieFoto: Andreas Wolochow/Shutterstock
  • Mija rok od czasu, kiedy wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy.
  • W cyklu "Zapiski ze współczesności" ukraińscy pisarze i intelektualiści dzielili się wtedy swoimi pierwszymi doświadczeniami i przemyśleniami na temat tych dramatycznych wydarzeń. 
  • Zdaniem Mykoły Riabczuka Ukraina powinna wygrać tę bardzo trudną wojnę.

Rok temu, kiedy 24 lutego wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy, w cyklu "Zapiski ze współczesności" pisarze i intelektualiści z tego kraju dzielili się swoimi pierwszymi doświadczeniami i przemyśleniami na temat dramatycznych wydarzeń. Teraz zwróciliśmy się do tych samych osób, prosząc je o podzielenie się ze słuchaczami Dwójki opowieściami o ich życiu w tym czasie.

Gośćmi cyklu byli Jurij Prochaśko, Natalia Śniadanko, Mykoła Riabczuk, Hałyna Kruk oraz Żanna Słoniowska. Mówili o walczącej Ukrainie oraz stosunku świata i Europy do toczącej się wojny.

Konieczność wyjaśniania

Mykołę Riabczuka wybuch wojny zastał w Paryżu. - Na początku było bardzo dużo tego wszystkiego, bo trzeba było ciągle udzielać komentarzy, coś pisać, jakieś wywiady - opowiadał. - Potem jednak wróciłem do bardziej akademickich spraw - dodał.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Wykłady na Princeton University Press były okazją do rozmów ze studentami na temat agresji. - Jest ogromne zainteresowanie studentów, trzeba było im wyjaśniać, czym jest ta cała Ukraina i o co walczy, o co chodzi - zaznaczył nasz gość. 

Wojna od wieków

Obecnie Mykoła Riabczuk pracuje nad książką o źródłach konfliktu. - Wojna trwa już dziewięć, jeżeli nie 300 lat - stwierdził politolog. - Ludzie są nastawieni bardzo zdecydowanie, bardzo zdeterminowani, że musimy to wszystko przeżyć, utrzymać i czynić ten opór, stawić czoła agresji rosyjskiej. Nie spotkałem nikogo, kto by mówił, że może jakoś będziemy negocjować, poddawać się - podkreślił.

Budująca determinacja

Nasz rozmówca był w ostatnich miesiącach kilkakrotnie na Ukrainie. - Zdumiewające, że wszystko działa, że ludzie, mimo tego, że jest wojna, to jednak mniej więcej próbują żyć normalnym życiem, to znaczy wszystko funkcjonuje - podkreślił Riabczuk. - W Kijowie nawet działają jakieś teatry, filharmonia czasem urządza koncerty, nawet czasem jak nie ma elektryczności, to przy świecach grają. To jest budujące, widzę determinację ludzi. Ukraina powinna wygrać tę bardzo trudną wojnę.

Posłuchaj
14:46 2023_02_20 12_44_55_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Rok po wybuchu wojny - Jurij Prochaśko (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:43 2023_02_21 12_45_08_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Rok po wybuchu wojny - Natalia Śniadanko (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

 

14:43 2023_02_22 12_46_05_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Rok po wybuchu wojny - Mykoła Riabczuk (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

16:06 2023_02_23 12_43_41_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Rok po wybuchu wojny - Hałyna Kruk (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:48 2023_02_24 12_44_39_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Rok po wybuchu wojny - Żanna Słoniowska (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

    

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowały: Dorota GacekAldona Łaniewska-Wołłk i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Daty emisji: 20-24.02.2023

Godzina emisji: 12.45

mo/uk

Czytaj także

Prezydent Ukrainy wyklucza możliwość ustępstw terytorialnych. "Rosja mogłaby wracać"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 23:26
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji BBC wykluczył możliwość oddania części terytorium kraju w ramach ewentualnego porozumienia pokojowego z Rosją. - Wszelkie kompromisy terytorialne uczyniłyby nas słabszymi, jako państwo - powiedział
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zełenski: potrzebujemy nowoczesnego sprzętu, szczególnie w obliczu współpracy Rosji z Iranem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 15:27
- Aby móc się bronić potrzebujemy jak najszybciej nowoczesnego sprzętu, szczególnie, że teraz Rosja współpracuje z Iranem, a nad naszym niebem latają drony irańskiego reżimu - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występujący zdalnie na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
rozwiń zwiń