Libera: bardzo bym się cieszył, gdyby wrócił

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 23:59
- Nie wiem, czy to jest życzenie, które się będzie Jarkowi podobało. Ja bym sobie bardzo życzył, żeby on wrócił do Polski na stałe i żeby wziął się tu do roboty - mówił Antoni Libera o o Jarosławie Abramowie-Newerlym.
Audio
  • O Jarosławie Abramowie-Newerlym opowiada Kazimierz Orłoś (Zapiski ze współczesności / Dwójka)
  • O Jarosławie Abramowie-Newerlym opowiada Adam Sławiński (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • O Jarosławie Abramowie-Newerlym opowiada Marek Nowakowski (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • O Jarosławie Abramowie-Newerlym opowiada Antoni Libera (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
Jarosław Abramow-Newerly, Warszawa, 13.05.2006
Jarosław Abramow-Newerly, Warszawa, 13.05.2006 Foto: PAP- Tomasz Gzell

W tym tygodniu w specjalnym wydaniu "Zapisków ze współczesności" przyjaciele opowiadają o Jarosławie Abramowie-Newerlym. 17 maja artysta skończy 80 lat.

- Jarek zawsze chciał komponować. Już jako sławny autor sztuk dramatycznych powtarzał, że lepiej byłoby, gdyby został kompozytorem - mówił Adam Sławiński w Dwójce. - Jednym z wielkich przebojów stała się piosenka "Okularnicy", którą stworzył wspólnie z Agnieszką Osiecką.

Gość "Zapisków ze współczesności", który podkreślił też, że to dzięki tej znakomitej poetce mógł poznać pisarza. - Jarek znał wiele sławnych osobistości. Gdy mnie komuś przedstawiał, mówił "To mój profesor", a przecież tylko konsultował się ze mną w sprawach muzycznych - dziwił się Adam Sławiński. Wspomniał, że wprawdzie udzielił pisarzowi kilku lekcji, ale szybko się one skończyły. - Gdy się zorientował, jaka w tej dziedzinie czeka go droga, wziął się za sztuki teatralne - zauważył.

Urodzony w roku 1933 Jarosław Abramow-Newerly to nie tylko autor sztuk dramatycznych, słuchowisk radiowych, skeczy i piosenek, lecz także kompozytor, dziennikarz i aktor. Współtworzył Studencki Teatr Satyryków.

W "Zapiskach ze współczesności" opowiadają o tym artyście: Kazimierz Orłoś, Adam Sławiński, Marek Nowakowski, Antoni Libera i Ryszard Pracz..
Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.
13-17 maja (poniedziałek-piątek), godz. 11.45

Czytaj także

Teresa Budzisz-Krzyżanowska – sceny z życia

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 19:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień cenionej aktorki teatralnej i filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka stała się głosem Borgesa i Bretona

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 12:00
Okazuje się, że niewiele brakowało, a młoda Krystyna Rodowska zostałaby... Austriaczką. Ceniona poetka oraz tłumaczka literatury francuskiej i hiszpańskojęzycznej jest w tym tygodniu gościem cyklu "Zapiski ze współczesności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chodź, opowiem Ci o wielokulturowości

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 00:03
Stworzyć uniwersalny kanon humanistyki – taki cel postawiła przed sobą prof. Anna Czajka Cunico, literaturoznawca, kulturoznawca, filozof, z którą w tym tygodniu spotykamy się w "Zapiskach ze współczesności".
rozwiń zwiń