REKLAMA

Praca tłumacza. Ekscytująca i niedoceniana

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 19:30
- Tłumaczenie to nawet większy wysiłek niż pisanie od siebie. Cały czas się lawiruje po omacku, próbując zrozumieć autora - mówiła w Dwójce Barbara Kopeć-Umiastowska.
Audio
  • Tłumacze o blaskach i cieniach swojej pracy (Dwukropek/Dwójka)
- Napięcie między wiernością temu, kogo się tłumaczy, a wiernością samemu sobie musi być ciągle weryfikowane - mówiła w Dwójce o warsztacie tłumacza Małgorzata Szczurek
- Napięcie między wiernością temu, kogo się tłumaczy, a wiernością samemu sobie musi być ciągle weryfikowane - mówiła w Dwójce o warsztacie tłumacza Małgorzata SzczurekFoto: FLICKR/ Drew Coffman

Trudności związane z przekładem tłumaczom na ogół rekompensuje poczucie doniosłości ich pracy. - W końcu iluż pisarzy by nie powstało, gdyby nie tłumaczenia np. Biblii czy Cervantesa – zaznaczył gość audycji "Dwukropek".

Jednocześnie Barbara Kopeć-Umiastowska dodawała, że zarówno sytuacja tłumaczy w Polsce, jak i standardy przekładów, ulegają stałemu pogorszeniu. Paradoksalnie tendencji tej sprzyja coraz powszechniejsza znajomość języków obcych.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzenie: Dorota Gacek

Goście: Justyna Czechowska, Magdalena Heydel, Barbara Kopeć-Umiastowska, Małgorzata Szczurek, prof. Jerzy Limon oraz Adam Pluszka (tłumacze)

Data emisji: 9.04.2015

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

O radiu pisano już w siedemnastym wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 21:00
– Francis Bacon wyobrażał sobie, że głos będzie podróżował w skrzynce, a po jej otwarciu będzie go można wysłuchać – mówił prof. Jerzy Limon, autor książki "Młot na poetów albo kronika ściętych głów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwan Bunin. Pisarz, który myślał oczyma

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 22:00
– Nie opisywał świata w intelektualny sposób. Sens widział w tym, jak coś wygląda, jak się to czuje i smakuje – mówiła Renata Lis, autorka książki "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisanie jako sposób na mrok życia. Rozmowa ze Stefanem Chwinem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 10:00
- Warto czasem opisać, choćby wieczorem, chwilę dnia, której się nie doceniło. Przez to można ją uchwycić i wzmocnić. To jest uzdrawiające – mówił w Dwójce znakomity pisarz.
rozwiń zwiń