REKLAMA

Nieposłuszna bestia. Piotr Sommer o życiu języka

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 13:00
– Ta bestia nie chce nam się podporządkować, panuje nad sobą trochę sama i wykonuje różne manewry na własną rękę – mówił poeta, tłumacz i krytyk literacki.
Audio
  • Nieposłuszna bestia. Piotr Sommer o życiu języka (Dwukropek/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/CC0 Public Domain

– Jesteśmy gotowi twierdzić, że język wyraża różne rzeczy – powiedział Piotr Sommer. – Tymczasem moje myślenie o języku jako bestii, nad którą usiłujemy zapanować, która jednak nie jest posłuszna, wzięło się stąd, że wydawało mi się, że język nie jest wyrazicielem, on nie wyraża – mówił twórca, zwracając uwagę na "istotną odległość między myśleniem a mówieniem", która często prowadzi do tego, że "język wyprowadza nas w pole".

I choć zdaniem poety z pisaniem jest inaczej, to także tam język często pozwala sobie na "hasanie". Język w twórczości musi znajdować się więc pod ciągłą kontrolą, a "pomysł, że wszystko co się napisze, jest fajne, to zły pomysł".

Piotr Sommer mówił w Dwójce także o wzajemnym stosunku języka i ciała, o twórcach, u których te dwa składniki łączą się w jedno, o związanych z tym gestach na rzecz języka, wreszcie - o tym, dlaczego w myśleniu o poezji przydaje nam się gust.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Piotr Sommer

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Jacek Podsiadło: potrzebuję sprawdzać się na innych polach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 12:10
- W poezji cierpię za miliony, a w prozie na ogół świetnie się bawię - mówił Jacek Podsiadło o pracy nad książką "Życie zawłaszcza śmierć w Wieprzowie Ordynackim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szepczę, wrzeszczę, mruczę". Świetlicki intensywnie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Śpiewanie jest trochę niemęskie. Śpiewam tylko przy goleniu. Bardzo pięknie, ale nikt tego nie słyszy – mówił znakomity poeta i piosenkarz Marcin Świetlicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Lipska na kolacji u Buddenbrooków

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 12:00
- Te spotkania z bohaterami książek, zaczerpnięte z tych historii modele etyczne: tego nie da się zastąpić niczym innym – podkreślała w Dwójce Ewa Lipska, wspominając swoje literackie doświadczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Czaja o czytelnictwie i medytacji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:50
Rozmowa z Dariuszem Czają wokół jego książek "Znaki szczególne. Antopologia jako ćwiczenia duchowe" oraz "Kwintesencje. Pasaże barokowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potęga konkretu. Poetyckie światy Stanisława Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:00
- On pozostaje zaskakująco jednolity, a jednocześnie różnorodny w swojej twórczości. Niesamowita konsekwencja - mówił o zmarłym przed ponad rokiem Stanisławie Barańczaku jego przyjaciel - poeta Ryszard Krynicki.
rozwiń zwiń