"Polot nad niskimi sferami". Poszukiwania z Białoszewskim

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 11:00
- Przyjemność czytania tej książki polega na tym, że cały czas trzeba ją wertować. Nie dostajemy na tacy opisanych arcydzieł, tylko ciągle jesteśmy bardzo blisko poety – podkreślił Tadeusz Sobolewski, opowiadając o trzynastym tomie utworów zebranych Mirona Białoszewskiego.
Audio
  • Tadeusz Sobolewski, Maciej Byliniak, prof. Adam Poprawa i Anna Sobolewska o tomie utworów Mirona Białoszewskiego "Polot nad niskimi sferami" (Dwukropek/Dwójka)
Miron Białoszewski
Miron BiałoszewskiFoto: PAP/Henryk Rosiak

białoszewskipap1200_2.jpg
900 nieznanych tekstów Białoszewskiego

Goszczący w Dwójce krytyk filmowy opowiadał o tomie "Polot nad niskimi sferami", który zawiera niepublikowane i rozproszone wiersze, a także przekłady poetyckie i dramaty słynnego twórcy.

- W publikacji tej odkrywamy Mirona Białoszewskiego w szerszej perspektywie. Śledzimy wiersze pisane przez dwudziestolatka z czasów okupacji i widzimy w nich ślady tego, kim Białoszewski będzie za dziesięć lat. To poeta, któremu udawało się jednocześnie znaleźć dystans do siebie i dopuścić do siebie czytelnika. Z Białoszewskim można spotkać się na poziomie wiersza i tekstu - dodał Tadeusz Sobolewski.

książki 1200x660.jpg
"Miron jest ze mną każdego wieczoru"

Jak dziś odczytujemy twórczość słynnego poety i jego postawę wobec świata? Czego z lektury "Polotu nad niskimi sferami" dowiadujemy się o jego warsztacie poetyckim? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Anna Sobolewska (eseistka, historyk literatury), prof. Adame Poprawa (poeta, historyk literatury), Maciej Byliniak (redaktor tomu "Polot nad niskimi sferami")  Tadeusz Sobolewski (krytyk literacki i filmowy)

Data emisji: 19.03.2017

Godzina emisji: 21.00

mz/bch

Czytaj także

"Mam wrażenie, że Białoszewski wciąż pisze"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 13:00
– Pisarz ze swymi nowymi utworami znajduje nową publiczność – mówił Tadeusz Sobolewski o książkach Mirona Białoszewskiego wydanych bez cenzuralnych skrótów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

900 nieznanych tekstów Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 10:00
- Jest to zbiór utworów właściwe z całego okresu aktywności poetyckiej - mówił Maciej Byliniak o tomach tekstów warszawskiego poety, które zostaną wydane pod koniec tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czapski i Hering. "Każdy ich list jest dowodem na istnienie"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 17:00
- Nie mogłem się od nich oderwać. Przeżywałem je jako wzmożenie mojego własnego życia - dzielił się w Dwójce Adam Zagajewski swoimi wrażeniami z lektury korespondencji Józefa Czapskiego i Ludwika Heringa.
rozwiń zwiń