REKLAMA

Czy istnieje coś takiego, jak film religijny?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 19:40
– Filmy, które ostatnio weszły na ekrany kin, nazwałbym raczej filmami propagandy religijnej – mówił ks. Andrzej Luter, duszpasterz, publicysta i filmoznawca.
Audio
  • Magdalena Sendecka i ks. Andrzej Luter o filmach religijnych oraz tych, które tylko je udają (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z Syna bożego z 2014 r. Według ks. Andrzeja Lutra film ten to jeden z przykładów, jak kina religijnego nie należy robić
Kadr z "Syna bożego" z 2014 r. Według ks. Andrzeja Lutra film ten to jeden z przykładów, jak kina religijnego nie należy robićFoto: materiały prasowe

Zdaniem duchownego filmem religijnym można określić obraz, który "pokazuje dramat człowieka w wymiarze duchowym i religijnym". – Spójrzmy na starsze dzieła, np. Roberta Bressona, takie jak "Dziennik wiejskiego proboszcza" czy "Na los szczęścia, Baltazarze!", albo filmy Bergmana, gdzie reżyser zmaga się z protestanckim pochodzeniem. Te filmy są na wskroś religijne – powiedział, tłumacząc, dlaczego nowsze produkcje nie mogą zostać tak nazwane.

– Mamy do czynienia z dwoma zupełnie różnymi nurtami – zgodziła się krytyk filmowa Magdalena Sendecka. Goście audycji wskazywali, które z filmów proponują refleksję nad człowiekiem w perspektywie metafizycznej, a które są "rodzajem katechizmu i dość prymitywnego wykładu", ocierającym się czasem o "pornografię okrucieństwa".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Anna Fuksiewicz

Goście: Magdalena Sendecka i ks. Andrzej Luter (krytycy filmowi)

Data emisji: 4.04.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/tj

Czytaj także

Czy możliwa jest religia bez Boga?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:30
Czym jest filozofia religii i czym różni się od innych nauk traktujących o religii? W "Skarbcu Nauki Polskiej" mówił o tym filozof prof. Piotr Gutowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy o śmierci. "Jakiś rodzaj ekshibicjonizmu jest konieczny"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 13:00
- Trzeba znaleźć w sobie jakąś odwagę i jakiś artystyczny sposób, by się za bardzo nie zdradzić, ale jednocześnie ukazać widzom głębię sprawy – mówił Piotr Dumała o filmach, które poruszają temat śmierci osób najbliższych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Anomalisa" - film animowany dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 19:40
Animacje to nie tylko niewinne opowieści dla dzieci. To także trudne, poważne kino podejmujące tematykę samotności, śmierci, braku tolerancji i sensu życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuka sakralna nie służy do pokazywania"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 14:00
- Ona ma funkcjonować, ma być pasem transmisyjnym wiary - mówił w audycji poświęconej X Zjazdowi Gnieźnieńskiemu ks. dr hab. Andrzej Draguła.
rozwiń zwiń