Artyści w Adrii pili za darmo

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:45
- Adrię odwiedzała warszawska śmietanka, którą stanowili przedwojenni inteligenci, ludzie z klasą, a nie tylko z wiedzą - opowiadał w Dwójce warsawianista Jarosław Zieliński.
Audio
  • Historia Adrii. Opowiadają: Jarosław Zieliński, Jerzy Petersburski i Wiesław Wiernicki. Audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Kawiarnia Adria w Warszawie. Widoczne wnętrze kawiarni, goście i muzyk grający na akordeonie. Zdjęcie zrobiono w 1940 roku
Kawiarnia "Adria" w Warszawie. Widoczne wnętrze kawiarni, goście i muzyk grający na akordeonie. Zdjęcie zrobiono w 1940 rokuFoto: NAC

Warszawskie "przedsiębiorstwo kawiarniano-dancingowo-kabaretowe" Adria to jeden z najsłynniejszych lokali przedwojennej Warszawy. Kawiarnia otworzona w 1931 roku przyciągała mieszkańców stolicy wystrojem przygotowanym z iście amerykańskim rozmachem. Ogromne wrażenie robił zimowy ogród, pełen roślin oraz ptaków. Wieczorem tłumy zaludniały obrotowy taneczny parkiet. Otrzeć się na nim można było o największe sławy ówczesnej Polski. - Tuwim, Zula Pogorzelska, Zimińska z mężem Tadziem, Pola Negri i masa innych, oni czuli się w Adrii jak w domu - wspominał w archiwalnym nagraniu kompozytor i pianista Jerzy Petersburski. O dobre samopoczucie najświetniejszych gości zabiegał dyrektor Adrii Franciszek Moszkowicz, który pozwalał się im bawić na jego rachunek.

O rozkwicie Adrii, trudnym czasie II wojny i upadku kawiarni opowiadał historyk-warsawianista Jarosław Zieliński. W audycji usłyszeliśmy również archiwalne wspomnienia Jerzego Petersburskiego i Wiesława Wiernickiego.
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Autor: Ewa Stocka-Kalinowska
Data emisji:
11.11.2014
Godzina emisji:
21.30

bch/mc

Czytaj także

"Te budynki miały pokazać mocarstwowe ambicje Polski"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 16:00
Twórcy Archimapy odsłaniają kolejne, nigdy niezrealizowane projekty architektów z dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądało życie mieszkańców Warszawy 75 lat temu? Dzień po dniu.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 10:43
„Paryż Północy” tak zagraniczni goście nazywali przedwojenną Warszawę. W latach 30. XX wieku była to stolica niezwykle atrakcyjna i piękna pod względem architektonicznym. Dziś dzięki specjalnym aplikacjom można oglądać zdjęcia i materiały pokazujące sceny uliczne w przedwojennym mieście i życie codzienne mieszkańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ankohol" i warszawski półświatek w felietonach Wiecha

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 19:02
Wyścigi dorożki z karawanem, polowanie na pluskwy zarządzone przez teściową, podróż kolejką podmiejską w towarzystwie dwóch tuzinów żywych raków... "Dzieła wybrane, czyli Wiech - śmiej się pan z tego" polecała w Dwójce dziennikarka Magdalena Miecznicka.
rozwiń zwiń