Gdy sprzątanie staje się cierpieniem

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 12:00
- Robienie porządków to akt twórczy. Pozwala rozpoznać swoje potrzeby, zwiększyć poczucie dobrostanu i kontroli nad życiem - wymieniała psycholog Maja Filipiak. Na czym więc polega pułapka?
Audio
  • Dwójkowa rozmowa o sprzątaniu (Spotkania po zmroku)
Fragment okładki książki Magia sprzątania Marie Kondo, której publikacja stała się okazją do Dwójkowej rozmowy o robieniu porządków
Fragment okładki książki "Magia sprzątania" Marie Kondo, której publikacja stała się okazją do Dwójkowej rozmowy o robieniu porządkówFoto: materiały promocyjne

- Istnieją dwa rodzaje problemów emocjonalnych związanych ze sprzątaniem. Pierwszy to trwałe zaburzenie osobowości, które sprawia, że schematyczne, rytualne porządkowanie naszego otoczenia staje się ważniejsze niż potrzeby innych ludzi i zmiany zachodzące w rzeczywistości. Są też zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, w których pojawiają się natrętne zachowania związane z czystością lub właśnie porządkiem - wyjaśniła Maja Filipiak.

Ostatnio sprzątanie stało się przedmiotem zainteresowania socjologów, psychologów, a nawet reżyserów teatralnych. Najwięcej na ten temat zdają się mieć jednak do powiedzenia... Japończycy.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Patroni naszych ulic")

Prowadzi: Monika Kolet

Goście: Magdalena Macińska (tłumaczka książki "Magia sprzątania" Marie Kondo), Mariusz Grzegorzek (reżyser "Posprzątane" w Teatrze Jaracza w Łodzi), Maja Filipiak (psycholog), Filip Schmidt socjolog)

Data emisji: 1.05.2015

Godzina emisji: 22.00

mm/ei

Czytaj także

"Życie seksualne dzikich" pod blachą falistą

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 19:00
- Bronisław Malinowski się mylił - odkryła Aleksandra Gumowska. Na Wyspach Triobrianda pojawiły się filmy i blacha falista. Ale dawne zwyczaje i rytuały są wciąż żywe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnaleźć się w wielokulturowym społeczeństwie?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 19:00
W czasach gdy podróż na inny kontynent trwa zaledwie kilkanaście godzin, mieszanie się kultur jest naturalną koleją rzeczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działa kultura? Cywilizacja to zbiór algorytmów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 14:00
Autorzy filmu "How Culture Works?" przekonują, że jest to przewodnik po lepszym życiu. Jednak ten krótki obraz całkowicie wywraca myślenie o kulturze.
rozwiń zwiń