Kogo Casanova uwiódł w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 13:00
Legendarny kochanek przez rok wtapiał się w życie teatru publicznego stworzonego przez Stanisława Augusta. O tym epizodzie opowiada balet "Casanova w Warszawie".
Audio
  • Zapowiedź baletu "Casanova w Warszawie" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Przed premierą/Dwójka)
Autor choreografii baletu Casanova w Warszawie Krzysztof Pastor opowiadał, że jego tancerki reagowały śmiechem patrząc na portret weneckiego kochanka (na zdjęciu portret Casanovy pędzla Antona Raphaela Mengsa)
Autor choreografii baletu "Casanova w Warszawie" Krzysztof Pastor opowiadał, że jego tancerki reagowały śmiechem patrząc na portret weneckiego kochanka (na zdjęciu portret Casanovy pędzla Antona Raphaela Mengsa)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Casanova przebywał w Polsce na przełomie lat 1765 i 1766. Uczestniczył w warszawskim życiu teatralnym, ze szczególnym upodobaniem w gronie artystów królewskiego zespołu baletowego. Był świadkiem oficjalnych i zakulisowych wydarzeń pierwszego sezonu polskiej sceny publicznej w Operalni Saskiej. To tutaj natrafił na swoją kochankę sprzed lat - balerinę Annę Binetti. Staje się to zarzewiem konfliktu.

- Casanova jest rozdarty między dwie inne włoskie baleriny: Caterinę Gattai i Teresę Casacci - opowiadał w Dwójce autor libretta baletu Paweł Chynowski. Gość audycji "Przed premierą" uważa, że nie były to puste flirty. - Pokazujemy Casanovę, który, owszem, jest uwodzicielem, ale tak naprawdę poszukuje kobiety idealnej. Za powłoką dworaka kryją się potrzeby uczuciowe i intelektualne.

Mimo wspomnianych zalet weneckiego amanta, odtwórca głównej roli w spektaklu Polskiego Baletu Narodowego Vladimir Yaroshenko zdradził, że miał problemy z wcieleniem się w Casanovę.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Przed premierą")

Prowadzi: Barbara Schabowska

Data emisji: 26.05.2015

Godzina emisji: 21.30

bch/mc

Czytaj także

Czteropak Polskiego Baletu Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 11:00
W wieczorze baletowym "Perły XX wieku" zobaczymy najwybitniejsze prace wielkiej czwórki: Balanchine'a, Béjarta, Kyliána i Forsythe'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja spod Uralu dociera do Paryża

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 18:00
O tym, jak Siergiej Diagiliew, wnuk handlarza wódką z Permu, dokonał rewolucji w sztuce europejskiej opowiadała choreografka Zofia Rudnicka.
rozwiń zwiń