Michał Sędziwój. Jak polski alchemik odkrył tlen

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 17:00
Alchemicy poszukiwali m.in. metody transmutacji ołowiu w złoto, ale w gruncie rzeczy ich celem było lekarstwo na wszystkie choroby. "Przy okazji" znajdowali wiele innych substancji.
Audio
  • Rozmowa o Michale Sędziwoju i innych alchemikach (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Postać Michała Sędziwoja Jan Matejko uwiecznił na obrazie Alchemik Sędziwój
Postać Michała Sędziwoja Jan Matejko uwiecznił na obrazie "Alchemik Sędziwój"Foto: wikimedia/cc

Słynny alchemik Michał Sędziwój, jeden z najbardziej znanych myślicieli swoich czasów, badacz i lekarz - a także odkrywca tlenu - działał XVII w., okresie burzliwego rozwoju nauk ścisłych. Astrologia zamieniała się wtedy w astronomię, alchemia w chemię. Nowoczesna nauka pozbywała się elementu duchowego, a wcześniejsze próby bagatelizowano jako niepoważne.

 – W potocznym wyobrażeniu alchemik to taki głupi człowiek, który sądzi, że może z metali nieszlachetnych zrobić złoto lub srebro – mówił antropozof Jerzy Prokopiuk. Tymczasem, jak zauważył gość Dwójki, alchemikowi chodziło o coś zupełnie innego.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Jerzy Prokopiuk (antropozof, pisarz, tłumacz, popularyzator myśli Carla Gustava Junga), dr Rafał Prinke (genealog, autor poświęconej alchemii książki "Zwodniczy ogród błędów")

Data emisji: 7.08.2015

Godzina emisji: 22.30

mc/bch

Czytaj także

Harmonia duszy i ciała według Hildegardy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 10:14
Zdrowe żywienie, ale i odpowiednia postawa życiowa. Idee słynnej średniowiecznej mniszki, kompozytorki i mistyczki są aktualne do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Laudato si". Papieskie wołanie o powstrzymanie apokalipsy?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 08:00
- W tej encyklice papież Franciszek wydaje się mówić, że jesteśmy 5 minut od unicestwienia naszej planety - mówił w Dwójce prof. Stanisław Obirek.
rozwiń zwiń