X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Albiński: w Afryce każdy nosi uśmiech na twarzy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 12:00
- Azja jest duża i monotonna, Alaska za zimna, a Australia za daleko i bez interesujących zwierząt. Zostaje Afryka - mówił w archiwalnej audycji pisarz Wojciech Albiński. Pożegnaliśmy go 6 lipca 2015 roku.
Audio
To, co tam robiłem, polegało na chodzeniu, dotykaniu drzewa, cięciu krzaków, przedzieraniu się w poprzek buszu, to bardzo wiąże z ziemią - mówił w Dwójce o życiu w RPA Wojciech Albiński
"To, co tam robiłem, polegało na chodzeniu, dotykaniu drzewa, cięciu krzaków, przedzieraniu się w poprzek buszu, to bardzo wiąże z ziemią" - mówił w Dwójce o życiu w RPA Wojciech AlbińskiFoto: PAP/Rafał Guz

Wojciech Albiński spędził w Afryce kilkadziesiąt lat. Swoje doświadczenia zawarł w tomach opowiadań "Kalahari", "Królestwo potrzebuje kata", "Achtung banditen". Autor biografii pisarza, Bartosz Marzec, wspominał w Dwójce jego podejście do tworzenia: - Uważał, że dobra literatura powstaje dzięki temu, że się coś przeżyło. Nie rozumiał pisarzy, którzy zaczynają młodo od pisania powieści - mówił autor książki "Nasz człowiek w Botswanie".

Bartosz Marzec podkreślał, że Albińskiemu przeżyć do pisania nie brakowało. W audycji wspominał anegdotę, gdy na dworcu w Johannesburgu pisarz został zaczepiony pytaniem o rewolwer. Odpowiedź, której udzielił Albiński, być może uratowała mu wtedy życie.

***

Tytuł audycji: Pożegnania

Autorki: Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska

Z nagrań archiwalnych: Wojciech Albiński (pisarz)

Goście: Jolanta Nowakowska i Bartosz Marzec (przyjaciele pisarza)

Data emisji: 1.11.2015

Godzina emisji: 12.30

bch/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Kapuściński – po stronie ubogich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 20:20
- Kapuściński to była ta szkoła dziennikarska, która kazała "podchodzić blisko", żyć życiem ludzi, których opisywał – mówi Mirosław Ikonowicz, autor książki "Hombre Kapuściński".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Albiński. Najpierw żył, potem sięgał po pióro

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 10:14
Tak fenomen zmarłego 6 lipca pisarza ujęła Beata Stasińska z Wydawnictwa W.A.B. A Bronisław Wildstein dodał, że straciliśmy jednego z najwybitniejszych polskich twórców ostatnich lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Albiński: nie mamy prawa sądzić Afryki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 20:23
– To, co stało się w Europie w XX w., przerasta okrucieństwem i metodycznością jakiekolwiek zdarzenie w Afryce – mówił w archiwalnym nagraniu zmarły 6 lipca pisarz.
rozwiń zwiń