"Las Americas" - potok literatury z Ameryki Łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 13:30
- Niektórzy autorzy w latach 70. czy 80. nie zostali dostrzeżeni nawet w swoich krajach, a dziś postrzegani są jako wielcy klasycy. Żal było nie mieć ich po polsku - tak o kulisach powstania cyklu mówi jego redaktor Tomasz Pindel.
Audio
  • Nina Pluta i Tomasz Pindel o serii wydawniczej "Las Americas - nieznana klasyka literatury latynoskiej" (Dwójka/Spotkania po zmroku)
Cykl książek Las Americas - nieznana klasyka literatury latynoskiej to nowe spojrzenie na twórczość hispanoamerykańską
Cykl książek "Las Americas - nieznana klasyka literatury latynoskiej" to nowe spojrzenie na twórczość hispanoamerykańskąFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Gość Dwójki przyznaje, że "Las Americas" obejmuje szeroką gamę literatury powstającej w Ameryce Łacińskiej. - My z perspektywy europejskiej mamy tendencję do wrzucania tych dzieł do jednego worka, ale tak naprawdę jest literatura meksykańska, argentyńska, kubańska itd. połączone najważniejszym czynnikiem, jakim jest język - podkreśla.

Tłumaczka Nina Pluta rozpoczęcie serii porównuje do otwarcia śluzy. - Nazwiska się sypią, są przedstawiciele opowiadań fantastycznych, jest groteska i absurd, są opowiadania realistyczne - przekonuje.

Jak dotąd w cyklu wydawnictwa Universitas ukazały się "Zimne opowiadania" Virgilia Piñery oraz "Słowo niemowy. Wybór opowiadań" Julia Ramóna Ribeyry. Z audycji dowiecie się, jakie książki będą następne.

Goście dyskutują też o wielkiej karierze określenia "realizm magiczny", które z powodu popularności powieści "Sto lat samotności" Gabriela Garcii Márqueza zaczęło być przypisywane wszystkim pisarzom z Ameryki Łacińskiej.

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Prowadzi: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Nina Pluta (tłumaczka prozy iberoamerykańskiej) i Tomasz Pindel (tłumacz prozy iberoamerykańskiej i redaktor serii "Las Americas - nieznana klasyka literatury latynoskiej")

Data emisji: 20.09.2016

Godzina emisji: 21.30

mg/bch

Czytaj także

Gdy Kurt Vonnegut nie był jeszcze zgorzkniały...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 12:00
- Vonnegut osiąga sukces po czterdziestce. Jest już wtedy twórcą zgorzkniałym - stwierdził Piotr Kofta. A jak wyglądały młodość i wczesna twórczość kultowego pisarza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceaușescu ucieka autostopem. Biografia tyrana

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 14:00
W Dwójkowej "Czytelni" została omówiona m.in. książka Thomasa Kunzego "Ceaușescu. Piekło na ziemi". Jak podkreślano, jej walorem jest drobiazgowe opisanie ostatnich dni rumuńskiego dyktatora.
rozwiń zwiń