X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tuszko: fotografowałem, żeby wiedzieć, o czym piszę

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 12:30
- Jako chemika poproszono mnie w 1953 roku o napisanie artykułu o przechowywaniu odczynników fotograficznych. Spodobało mi się to pisanie - opowiadał w Dwójce wybitny teoretyk i znawca fotografii, którego olbrzymie archiwum trafiło właśnie do Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Audio
  • Zdjęciowe archiwum Wojciecha Tuszki (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Wojciech Tuszko od 1968 r. kierował Laboratorium Obróbki Materiałów Światłoczułych w Laboratorium Badawczym Warszawskich Zakładów Fotochemicznych FOTON. Napisał m.in. książkę Powiększenie fotograficzne oraz, razem z Jerzym Buszą, Antyporadnik fotograficzny. Jest autorem haseł fotograficznych w prawie wszystkich encyklopediach PWN
Wojciech Tuszko od 1968 r. kierował Laboratorium Obróbki Materiałów Światłoczułych w Laboratorium Badawczym Warszawskich Zakładów Fotochemicznych FOTON. Napisał m.in. książkę "Powiększenie fotograficzne" oraz, razem z Jerzym Buszą, "Antyporadnik fotograficzny". Jest autorem haseł fotograficznych w prawie wszystkich encyklopediach PWNFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Do zasobów NAC trafiło 60 tysięcy zdjęć Wojciech Tuszki wykonanych w latach 1953-2003. Fotograf opowiadał, że przygoda z aparatem zaczęła się od artykułów do magazynu "Fotografia" o chemicznych zagadnieniach robienia zdjęć. - Żeby wiedzieć, o czym piszę, fotografowałem wszystko i sam obrabiałem potem te zdjęcia. Towarzyszyła mi naczelna zasada, by myśleć podczas fotografowania - podkreślał Wojciech Tuszko.

Fotograf zauważał, że choć współczesne aparaty cyfrowe wyręczają użytkowników w wielu aspektach, to nie zwalniają ich od myślenia. - Proponuję takie ćwiczenie, by ustawić różnokolorowe obiekty i nastawić czułość aparatu na najniższą czułość np. 100 ISO i zrobić zdjęcie. Następnie przestawić aparat na wysoką czułość i zrobić drugie zdjęcie. Porównajcie, jaka będzie rozdzielczość, ziarno, zadymienie, szum. Przy fotografii cyfrowej też trzeba myśleć.

W audycji Wojciech Tuszko opowiadał też o swoich najważniejszych zdjęciach i pewnym potępiającym go artykule, opublikowanym w radzieckiej prasie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dawid Dziedziczak

Gość: Wojciech Tuszko (fotograf), Feliks Tuszko (wnuk Wojciecha Tuszko)

Data emisji: 3.01.2017

Godzina emisji: 21.30 

bch/jp

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotografia w poszukiwaniu wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 20:00
W "Wybieram Dwójkę" Karol Hordziej z rady festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie zaprosił na to wydarzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Siemaszki. Fotograficzna podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 18:56
Dzięki Zbyszkowi Siemaszce, zmarłemu niedawno nestorowi polskiego fotoreportażu, możemy oglądać stolicę, jakiej dziś już nie ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolaże Dziaczkowskiego. Alternatywna wizja europejskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 15:00
- Stały motyw jego twórczości to podróż, choćby do wyimaginowanego świata utkanego z elementów historii sztuki - opowiadał Karol Hordziej, kurator monograficznej wystawy prac Jana Dziaczkowskiego w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń