Prof. Tadeusz Chrzanowski. Obrońca zabytków

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 12:00
- W czasach PRL oskarżał o zniszczenie zabytków nie tylko władze komunistyczne, ale całe społeczeństwo. Pisał, że tej tragedii w centrum Europy nie da się niczym usprawiedliwić, ani Stalinem, ani narodowa głupotą - wspominał znakomitego historyka sztuki prof. Bogusław Krasnowolski ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Audio
  • Wspomnienie o prof. Tadeuszu Chrzanowskim (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Prof. Tadeusz Chrzanowski zmarł 24 grudnia 2006 w Krakowie
Prof. Tadeusz Chrzanowski zmarł 24 grudnia 2006 w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Zbigniew_Herbert663.jpg
Serwis specjalny o Zbigniewie Herbercie

Prof. Tadeusz Chrzanowski przez ponad 35 lat inwentaryzował polskie zabytki. Szczególnie bliskie jego sercu były dzieła powstałe w okresie sarmatyzmu. - Pisał, że wielcy historycy sztuki widzą w polskiej sztuce to, co jest w niej mniejsze niż w sztuce niemieckiej czy włoskiej, natomiast nie chcą zobaczyć tego, co jest w niej inne. On tą inność potrafił docenić - podkreślał prof. Krasnowolski. Gość audycji "Spotkania po zmroku" dodawał, że Prof. Chrzanowski w swoich esejach szczególnie pasjonował się dziedzictwem wielonarodowej i wielowyznaniowej Rzeczypospolitej, kraju otwartego nas wszystkich.

Zupełnie za to nie cenił architektury powstającej w okresie PRL, wypierającej z przestrzeni zabytkowe kamieniczki, pałace i kościoły. Wyrazem tej niechęci było określenie pewnej krakowskiej świątyni mianem "kościoła św. Betona".

W audycji mówiliśmy też o poetyckich zainteresowaniach prof. Chrzanowskiego i jego przyjaźni ze Zbigniewem Herbertem. Zbiór ich wzajemnej korespondencji ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Znak.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dawid Dziedziczak

Goście: Katarzyna Herbert (żona Zbigniewa Herberta), prof. Bogusław Krasnowolski (Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa) oraz Elżbieta Chrzanowska-Kluczewska (córka profesora)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwne przypadki Janusza Szpotańskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 12:50
- To był człowiek, który nie potrafił wpasować się w ówczesną rzeczywistość i miał problemy na każdym kroku – zauważył Wacław Holewiński, opowiadając o poecie, satyryku i tłumacza, autora słynnych "Cichych i gęgaczy".
rozwiń zwiń