X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Tadeusz Chrzanowski. Obrońca zabytków

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 12:00
- W czasach PRL oskarżał o zniszczenie zabytków nie tylko władze komunistyczne, ale całe społeczeństwo. Pisał, że tej tragedii w centrum Europy nie da się niczym usprawiedliwić, ani Stalinem, ani narodowa głupotą - wspominał znakomitego historyka sztuki prof. Bogusław Krasnowolski ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Audio
  • Wspomnienie o prof. Tadeuszu Chrzanowskim (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Prof. Tadeusz Chrzanowski zmarł 24 grudnia 2006 w Krakowie
Prof. Tadeusz Chrzanowski zmarł 24 grudnia 2006 w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Zbigniew_Herbert663.jpg
Serwis specjalny o Zbigniewie Herbercie

Prof. Tadeusz Chrzanowski przez ponad 35 lat inwentaryzował polskie zabytki. Szczególnie bliskie jego sercu były dzieła powstałe w okresie sarmatyzmu. - Pisał, że wielcy historycy sztuki widzą w polskiej sztuce to, co jest w niej mniejsze niż w sztuce niemieckiej czy włoskiej, natomiast nie chcą zobaczyć tego, co jest w niej inne. On tą inność potrafił docenić - podkreślał prof. Krasnowolski. Gość audycji "Spotkania po zmroku" dodawał, że Prof. Chrzanowski w swoich esejach szczególnie pasjonował się dziedzictwem wielonarodowej i wielowyznaniowej Rzeczypospolitej, kraju otwartego nas wszystkich.

Zupełnie za to nie cenił architektury powstającej w okresie PRL, wypierającej z przestrzeni zabytkowe kamieniczki, pałace i kościoły. Wyrazem tej niechęci było określenie pewnej krakowskiej świątyni mianem "kościoła św. Betona".

W audycji mówiliśmy też o poetyckich zainteresowaniach prof. Chrzanowskiego i jego przyjaźni ze Zbigniewem Herbertem. Zbiór ich wzajemnej korespondencji ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Znak.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dawid Dziedziczak

Goście: Katarzyna Herbert (żona Zbigniewa Herberta), prof. Bogusław Krasnowolski (Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa) oraz Elżbieta Chrzanowska-Kluczewska (córka profesora)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwne przypadki Janusza Szpotańskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 12:50
- To był człowiek, który nie potrafił wpasować się w ówczesną rzeczywistość i miał problemy na każdym kroku – zauważył Wacław Holewiński, opowiadając o poecie, satyryku i tłumacza, autora słynnych "Cichych i gęgaczy".
rozwiń zwiń