"Turek we Włoszech". Opera absurdu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 12:00
Teatr Wielki - Opera Narodowa przygotowuje na 17 marca spektakl według dzieła Gioachino Rossiniego. O realizacji tej rozmawialiśmy w audycji "Przed premierą".
Audio
  • "Turek we Włoszech". Opera absurdu w Warszawie (Przed premierą/Dwójka)
  • Warszawski "Turek we Włoszech". Recenzja Jacka Hawryluka (Wybieram Dwójkę)
Fragment plakatu promującego spektakl Turek we Włoszech w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Fragment plakatu promującego spektakl "Turek we Włoszech" w Teatrze Wielkim - Operze NarodowejFoto: Łukasz Murgrabia; Projekt plakatu: Adam Żebrowski

Trzydziestoletni Rossini pisał rocznie cztery-pięć oper, ale przed skomponowaniem "Turka we Włoszech" wziął na kilka miesięcy głębszy oddech. Nieco starszy librecista Felice Romani, niebawem autor librett do najważniejszych oper romantyzmu, był również na początku drogi. Stworzyli razem teatr operowego absurdu. Rzecz dzieje się na plaży i w oberży, nie wiadomo, kto jest kim, Włoch przebiera się za Turka, Turczynka za Włoszkę, między nimi krąży Poeta notujący pomysły do nowej opery buffa. Poeta nie śpiewa tylko mówi – chwyt zupełnie nowatorski, a pozostali tryskają z głosów wokalne kaskady Rossiniego. Łatwo jednocześnie całą akcję odnieść do współczesnego życia. Podobnie jak Poeta postępują dziś reporterzy, dokumentaliści, scenarzyści: obserwują ludzi i na podstawie ich zachowań piszą teksty, kręcą filmy i seriale. No a panie i panowie: Fiorilla i Zaida, Geronio, Selim i Narciso, pragną po prostu się zabawić, na plaży i w barze. Czy nie znamy takich?

***

Tytuł audycji: Spotkaniach po zmroku

Prowadzi: Barbara Schabowska

Data emisji: 15.03.2017

Godzina emisji: 21.30

materiały prasowe Teatru Wielkiego - Opery Narodowej/mc

Plakat promujący spektakl "Turek we Włoszech" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej; Foto: Łukasz Murgrabia; Projekt plakatu: Adam Żebrowski Plakat promujący spektakl "Turek we Włoszech" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej; Foto: Łukasz Murgrabia; Projekt plakatu: Adam Żebrowski

reklama

Czytaj także

Kogo Casanova uwiódł w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 13:00
Legendarny kochanek przez rok wtapiał się w życie teatru publicznego stworzonego przez Stanisława Augusta. O tym epizodzie opowiada balet "Casanova w Warszawie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Balet Narodowy znalazł tancerza idealnego?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 15:10
Przynajmniej 178 centymetrów - tyle wzrostu powinien mieć tancerz, który chciałby dołączyć do Polskiego Baletu Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarodziejski flet" przed premierą

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 11:00
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy o jednej z najbardziej znanych oper Mozarta, która będzie miało premierę 11 grudnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń