Poeta. Długie życie i "cicha sława" Leopolda Staffa

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 15:40
– Był jednym z pierwszych XX-wiecznych starych poetów. I umiał być starym poetą – mówiła historyk literatury prof. Anna Czabanowska-Wróbel w 60. rocznicę śmierci Leopolda Staffa.
Audio
  • Poeta. Długie życie i "cicha sława" Leopolda Staffa (PR, 30.05.2017)
Leopold Staff na fotografii z początku XX wieku
Leopold Staff na fotografii z początku XX wiekuFoto: wikimedia/domena publiczna

Jeden z najwybitniejszych polskich poetów zmarł 31 maja 1957 r. w Skarżysku-Kamiennej. W jednym z ostatnich wierszy - z wydanego już po jego śmierci tomu "Dziewięć muz" - czytamy: "Zostanie po mnie pusty pokój / I małomówna, cicha sława". – To jedna z najlepszych autocharakterystyk Staffa. W ciągu swego długiego artystycznego życia zaproponował sporo formuł, które wyrażały jego twórczość, niewiele zaś znajdziemy u niego wypowiedzi bezpośrednio odnoszących się do jego biografii – powiedziała prof. Anna Czabanowska-Wróbel.

Pewna więź między twórczością a biografią tego artysty jednak istnieje, "ale nie tak oczywista, jak w innych przypadkach". W Dwójce rozmawialiśmy o tej i wielu innych tajemnicach Leopolda Staffa – o przemianach jego pisarstwa, jego kryzysach twórczych i o tym, jak poeta kształtował swoje życie "jako model ludzkiego życia w ogóle".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Anna Czabanowska-Wróbel (historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Piotr Matywiecki (poeta)

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/mz

Czytaj także

Czy wiosną dobrze pisze się wiersze?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:59
Nie tylko o tym w "Dwukropku" Andrzej Franaszek rozmawiać będzie z dwojgiem poetów - Natalią de Barbaro i Tomasem Venclovą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Breyten Breytenbach: nie wierzę w łatwą poezję

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 20:00
– Pisanie wierszy jest dla mnie związane ze sprawiedliwością, etyką i świadomością społeczną – mówił laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń