Sienkiewicz, czyli niespokojny duch wędrowca z Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 12:00
- Był przybyszem z miejsca położonego na skrzyżowaniu różnych kultur i wpływów etnicznych. Sam z domieszką krwi tatarskiej, nigdzie nie mógł zagrzać miejsca - mówiła w Dwójce o wielkim pisarzu prof. Jolanta Sztachelska.
Audio
  • Sienkiewicz, czyli niespokojny duch wędrowca z Podlasia (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Henryk Sienkiewicz w stroju myśliwskim - gotowy na safari
Henryk Sienkiewicz w stroju myśliwskim - gotowy na safariFoto: polona.pl/domena publiczna

W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy z autorką książki "Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach" o motywach niezliczonych wędrówek pisarza. Pierwsze zdanie "Szkiców węglem" napisał na plaży nad Oceanem Spokojnym, a dzięki jego podróżom do Włoch możemy zwiedzać starożytne części Rzymu czytając "Quo vadis". Henryk Sienkiewicz był niemal stale w drodze. Odwiedził 70 krajów a ilości jego wypraw włoskich niesposób się doliczyć.

- Jak większość jego pokolenia, zdawał sobie sprawę, że Polski nie tylko nie ma na mapie, ale że znajdujemy się na głębokich peryferiach Europy i nie dla nas to, co nazywa się modernizacją świata, nowoczesnymi technologiami i innym stylem życia. Sienkiewicz za młodu marzył o wyrwaniu się z tego świata i marzenia te spełnił - mówiła prof. Jolanta Sztachelska.

Dlaczego to Litwa, Ameryka i Włochy dominowały w Sienkiewiczowskim widzeniu świata? Dlaczego pisał o Italii, że każdy artysta ma dwie ojczyzny: swoją własną i Włochy? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: prof. Jolanta Sztachelska (autorka książki "Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach")

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z Sienkiewiczem. "Gombrowicz nie był pierwszy"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 15:00
- Krytyka Sienkiewicza sprowadzała się często do promocji własnego światopoglądu, do wyboru kilku utworów, z którymi się walczy. Zwykle była to Trylogia - wyjaśniała profesor Maria Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz jak Tolkien? Tak mówią studenci w USA

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:00
- Podczas wykładów w Stanach zaproponowałem moim studentom lekturę "Ogniem i mieczem". Spodziewałem się porównań tej powieści do westernów - opowiadał w Dwójce dr Jan Rybicki, przekładoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nałęczów to literacka kolonia"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 15:30
- Określenie to można zawdzięczać przede wszystkim Żeromskiemu – opowiadał w Dwójce prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa Jerzy Michał Sołdek o powiązaniach miasta z polskimi pisarzami.
rozwiń zwiń