X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sienkiewicz, czyli niespokojny duch wędrowca z Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 12:00
- Był przybyszem z miejsca położonego na skrzyżowaniu różnych kultur i wpływów etnicznych. Sam z domieszką krwi tatarskiej, nigdzie nie mógł zagrzać miejsca - mówiła w Dwójce o wielkim pisarzu prof. Jolanta Sztachelska.
Audio
  • Sienkiewicz, czyli niespokojny duch wędrowca z Podlasia (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Henryk Sienkiewicz w stroju myśliwskim - gotowy na safari
Henryk Sienkiewicz w stroju myśliwskim - gotowy na safariFoto: polona.pl/domena publiczna

W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy z autorką książki "Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach" o motywach niezliczonych wędrówek pisarza. Pierwsze zdanie "Szkiców węglem" napisał na plaży nad Oceanem Spokojnym, a dzięki jego podróżom do Włoch możemy zwiedzać starożytne części Rzymu czytając "Quo vadis". Henryk Sienkiewicz był niemal stale w drodze. Odwiedził 70 krajów a ilości jego wypraw włoskich niesposób się doliczyć.

- Jak większość jego pokolenia, zdawał sobie sprawę, że Polski nie tylko nie ma na mapie, ale że znajdujemy się na głębokich peryferiach Europy i nie dla nas to, co nazywa się modernizacją świata, nowoczesnymi technologiami i innym stylem życia. Sienkiewicz za młodu marzył o wyrwaniu się z tego świata i marzenia te spełnił - mówiła prof. Jolanta Sztachelska.

Dlaczego to Litwa, Ameryka i Włochy dominowały w Sienkiewiczowskim widzeniu świata? Dlaczego pisał o Italii, że każdy artysta ma dwie ojczyzny: swoją własną i Włochy? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: prof. Jolanta Sztachelska (autorka książki "Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach")

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z Sienkiewiczem. "Gombrowicz nie był pierwszy"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 15:00
- Krytyka Sienkiewicza sprowadzała się często do promocji własnego światopoglądu, do wyboru kilku utworów, z którymi się walczy. Zwykle była to Trylogia - wyjaśniała profesor Maria Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz jak Tolkien? Tak mówią studenci w USA

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:00
- Podczas wykładów w Stanach zaproponowałem moim studentom lekturę "Ogniem i mieczem". Spodziewałem się porównań tej powieści do westernów - opowiadał w Dwójce dr Jan Rybicki, przekładoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nałęczów to literacka kolonia"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 15:30
- Określenie to można zawdzięczać przede wszystkim Żeromskiemu – opowiadał w Dwójce prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa Jerzy Michał Sołdek o powiązaniach miasta z polskimi pisarzami.
rozwiń zwiń