"Prof. Rakowski podniósł poziom instrumentów w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 22:00
- Zapoczątkował program badań na rzecz przemysłu muzycznego. Dzięki niemu pianina i fortepiany, które produkowano dla szkoł muzycznych i domów kultury, miały lepszą jakość - o dokonaniach zmarłego 3 kwietnia wybitnego muzykologa Andrzeja Rakowskiego opowiadał w Dwójce prof. Andrzej Miśkiewicz.
Audio
  • Wspomnienie o prof. Andrzeju Rakowskim (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Aless

nostalgia 1200.jpg
Pamięci doktor Elżbiety Dziębowskiej

Prof. Andrzej Rakowski na przełomie lat 60. 70. stworzył zespół, który opracował urządzenia do testowania wytrzymałości mechanicznej pianin i fortepianów. - Badanie polegało na przykład na tym, że przez całą skalę każdy klawisz dostawał 40 tysięcy uderzeń i sprawdzano, co się dzieje z instrumentem, czy trzyma strój. Niektóre pianina tego nie wytrzymywały - opowiadał prof. Andrzej Miśkiewicz, wychowanek prof. Rakowskiego.

W kręgu zainteresowań zmarłego muzykologa, specjalisty z zakresu akustyki, były badania percepcji dźwięku oraz jego barwy. W audycji mówiliśmy o odkryciach prof. Rakowskiego w tych dziedzinach, ale też o ciekawych pracach dotyczących zagadnień słuchu absolutnego. Grzegorz Michalski zwrócił uwagę na heroiczne, wieloletnie dążenia zmarłego naukowca do podniesienia poziomu muzykalności w społeczeństwie ("Niestety, kolejne pokolenia decydentów pozostawały głuche na jego argumenty i pomysły").

Andrzej Rakowski był nauczycielem akademickim, w latach 1981–1987 rektorem Akademii Muzycznej w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi:  Beata Stylińska-Rogala

Goście: Grzegorz Michalski - Szef Polskiej Rady Muzycznej, prof. Krzysztof Szlifirski z UMFC, Violetta Łabanow-Jastrząb, prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich", Andrzej Miśkiewicz z Katedry Akustyki Muzycznej na UMFC

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/pg

Czytaj także

Prof. Tomaszewski: w muzyce ważny jest kontekst

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:50
- Mówić o jednej balladzie można wtedy, kiedy się zna wszystkie ballady: na czym polega ich problem, skąd się wywodzą i dokąd idą - mówił w Dwójce wybitny muzykolog, który obchodził jubileusz 95. urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Chylińska o drodze do Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 17:00
W audycji słuchaliśmy gawęd znanej muzykolożki, która opowiadała m.in. o pracy nad wielką monografią poświęconą twórcy "Harnasi".
rozwiń zwiń