REKLAMA

Orkiestra na miarę polskiej reprezentacji

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 10:18
- Dziś zachwycamy się Kapustką. My takich zjawisk artystycznych w naszym zespole mamy równie dużo - mówił o orkiestrze Teatru Wielkiego -Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, dyrektor tej instytucji.
Audio
  • Reportaż o orkiestrze Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej
Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej Foto: K. Bieliński/Teatr Wielki Opera Narodowa

Przed cały rok w Dwójkowym cyklu "Przed premierą” przysłuchiwaliśmy się pracom przy spektaklach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W sercu tej instytucji jest jedyna w swoim rodzaju orkiestra.

Zespół składa się z najlepszych muzyków. Zasiadanie w jego składzie, jak w drużynie Adama Nawałki, to wielki zaszczyt i wyzwanie. - To nie jest tak, że jedenastu piłkarzy wychodzi na boisko. Skład za każdym razem jest inny (zależnie od granych utworów - red.), ale w gruncie rzeczy jest ten sam - przyznaje Waldemar Dąbrowski, który zespół porównał też do formacji paramilitarnej. - Musi mieć bardzo silną hierarchię wewnętrzną. Swojego marszałka, którym jest dyrektor muzyczny czy dyrygent w przypadku spektaklu. Ale są też generałowie, czyli koncertmistrzowie - podkreślał.

Marta Kluczyńska, asystentka dyrygenta, mówiła, że to orkiestra od zadań specjalnych, na której zawsze można polegać. - Byłam niejednokrotnie świadkiem sytuacji, kiedy spektakl z różnych względów - czasem z winy śpiewaka, czasem dyrygenta - już prawie stawał, wtedy któryś z muzyków ratował go, sprowadzając wszystkich na prawidłowe tory - opowiadała.

Z reportażu dowiemy się też między innymi, jak zespół poradził sobie w sytuacji, gdy w wyniku awarii zgasły światła i muzycy nie widzieli nut podczas spektaklu. Bohaterowie materiału zdradzają również, dlaczego trudno się gra w... kanale. Zapraszamy do posłuchania fascynującej opowieść o największej polskiej orkiestrze. No właśnie, ilu jest w niej muzyków? Ta liczba także robi wrażenie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Barbara Schabowska

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 22.30

pkur/jp

Czytaj także

"Salome" w Operze Narodowej. Saga rodu patologicznego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 14:00
- Herod w tym spektaklu jest potencjalnym współczesnym magnatem, głową rodziny, w której panują niezdrowe relacje - mówił w Dwójce śpiewak Jacek Laszczkowski, odtwórca roli Heroda w spektaklu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tańcząca "Burza" Szekspira przed premierą

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 15:01
W "Notatniku Dwójki" wybraliśmy się na próbę spektaklu baletowego, który będzie miał premierę 9 kwietnia w Teatrze Wielkim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni telefon przez rozstaniem. "Głos ludzki" Poulenca

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 16:00
– Ta rozmowa jest urywana, dużo tam napięć, nerwowości, szantażu emocjonalnego – opowiadała Joanna Woś, którą usłyszymy w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w monodramie Francisa Poulenca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed premierą: "Tristan i Izolda" w Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 15:00
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Barbary Schabowskiej z prób do zbliżającej się wagnerowskiej premiery Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
rozwiń zwiń