Barwne opowieści z mrocznych czasów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 10:00
Wojenna anty-sielanka Wojciecha Albińskiego, walijska saga Bruce's Chatwina oraz "Dzienniki" Jana Józefa Lipskiego.
Audio
  • - Długo nie traktowałem wojny jako traumy, raczej jako wielką przygodę - wspomina trudne dzieciństwo Wojciech Albiński
  • Jarosław Lipszyc o jedynej "ortodoksyjnej" powieści Bruce'a Chatwina
  • - Wielka historia miesza się tu z plotkami i aluzjami - mówi dr Łukasz Garbal o "Dzienniku" Jana Józefa Lipskiego
  • - "Listy do żony" układają się w niezwykły dziennik pisarza - mówi prof. Janusz Degler

 

/


W literackim "Sezonie na Dwójkę" rozmawialiśmy z Wojciechem Albińskim o jego zbiorze nowel "Achtung! Banditen!" – przejmującym świadectwie II wojny światowej, opartym na autorskich oraz zapośredniczonych wspomnieniach. Jest to jedna z siedmiu książek nominowanych do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus", która zostanie wręczona w sobotę we Wrocławiu.

 

/

Spotkaliśmy się też z Pawłem Lipszycem – tłumaczem powieści angielskiego pisarza i podróznika Bruce'a Chatwina "Na czarnym wzgórzu". Książka jest swoistą sagą przedstawiającą życie dwójki walijskich bliźniaków, którzy wspólnie opierali się wpływom XX-wiecznej cywilizacji.

 

/

 

 

O wydanych właśnie "Dziennikach 1954-1957" Jana Józefa Lipskiego –  opozycjonisty, publicysty i historyka literatury – opowiedział natomiast  dr Łukasz Garbal, autor opracowania tego tomu. To niezastąpione źródło informacji dla interpretatorów współczesnej historii Polski – pisze o książce jej wydawca – kopalnia anegdot o warszawskiej inteligencji, arcyciekawy dokument epoki.

 

 

/

 

 

Naszym gościem był wreszcie prof. Janusz Degler, z którym rozmawialiśmy o publikacji  "Listów do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Właśnie ukazał się trzeci tom tej korespondencji, obejmujący lata 1932-1935.

 

 

 

 

 

 

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska. Aby posłuchać, wystarczy kliknąć odpowiednie ikony dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie".

Czytaj także

Nobel prawdziwy i wymyślony

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 10:09
Carlos Marrodan Casas o twórczości Maria Vargasa Llosy, Eustachy Rylski o swojej najnowszej powieści "Na grobli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura jako miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 07:00
W "Sezonie" literackim: "Nauczyciele i przyjaciele" prof. Andrzeja Mencwela, "Rozmowy" z Thomasem Bernhardem i "Rzecz o Kornelu Filipowiczu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminały w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 14:40
Wojciech Tochman opowiadał w Drugim Programie o rysowaniu śmierci, a Marcin Sendecki o zamiłowaniu poetów do czarnych kryminałów.
rozwiń zwiń