Wstrząsające, odkrywcze, pogodne, czyli: pałac pełen książek

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 09:50
Mimo wszystko – lubimy czytać! A jak głosi hasło tegorocznych Warszawskich Targów Książki: "Z książką łatwiej nie tylko w kryzysie". Zatem: zapraszamy do lektury.
Audio
  • Wstrząsające, odkrywcze, pogodne, czyli: pałac pełen książek
  • Tadeusz Górny o Warszawskich Targach Książki
Warszawskie Targi Książki
Warszawskie Targi KsiążkiFoto: Andrzej Szozda

Pewnie niejeden z czytelników został w swoim życiu, być może nieraz, uwiedziony tekstem (by przywołać sformułowanie znakomitego krytyka literackiego Jana Błońskiego). Ów "romans z tekstem” należy do przygód pięknych i, jak to bywa z uczuciami, niespodziewanych. Czasem zaczyna się to od kuszącej okładki, czasem od intrygującego zapachu nowego egzemplarza, czasem ktoś nam poleci rzecz wartą bliższego zaznajomienia się, niekiedy fascynacja rodzi się w trakcie lektury. Tak czy inaczej – spotkanie z dobrą książką należy do doświadczeń ważnych.
Miejscem, gdzie można natknąć się na niejedną dobrą książkę, będzie przez kilka najbliższych dni Pałac Kultury i Nauki. Odbywają się tu właśnie kolejne Warszawskie Targi Książki. Z okazji tego święta ludzi książki w specjalnym wydaniu "Sezonu na Dwójkę"ze swoimi gośćmi – prof. Marią Poprzęcką, prof. Januszem Odziemkowskim, Piotrem Dobrołęckim, Markiem Oramusem oraz Ewą Stiasny –  rozmawiała (o książkach, oczywiście) Hanna Maria Giza. 

Od
Od lewej: Hanna Maria Giza, prof. Maria Poprzęcka, Marek Oramus, Ewa Stiasny, Piotr Dobrołęcki.

Od
Od lewej: Piotr Dobrołęcki, Hanna Maria Giza, prof. Maria Poprzęcka, prof. Janusz Odziemkowski, Marek Oramus. (siedząca z tyłu: Ewa Stiasny)


"Badania Biblioteki Narodowej odnotowują kolejny spadek czytelnictwa”, "ponad połowa Polaków nie czyta książek, a nawet jeśli czyta – to nie rozumie, co czyta”, "5-procentowa stawka VAT dobija czytelnictwo” – tak przerażająco alarmowały media w ciągu ostatnich 12 miesięcy. A jednak lubimy czytać! – Moda na czytanie istnieje, choć rzecz dotyczy przede wszystkim dużych miast. Dramatyczna sytuacja jest natomiast na wsi i w miasteczkach – mówił Piotr Dobrołęcki. Mimo rozwoju internetowych form sprzedaży książek, kupowanie w sieci to nie to samo co w tradycyjnej księgarni, podkreślał gość Dwójki.  
Rozmówcy Hanny Marii Gizy dyskutowali o kilku wybranych książkach: wstrząsających opowieściach o straszliwościach wojny (Władysława Cehaka 'Bez retuszu. Więzień czerwonego terroru", "Leningrad. Tragedia oblężonego miasta" Anny Reid, "Dziennik norymberski" G.M. Gilberta), intrygującym zbiorze renesansowych biogramów ("Ludzie renesansu" Roberta C. Davisa, Beth Lindsmith), oryginalnym przeglądzie polskich skarbów ("55 skarbów Polski" prof. Marii Poprzęckiej) jak i o pogodnych, barwnych historiach dla najmłodszych (książki wydawnictwa Dwie Siostry).
Zapraszamy do wysłuchania audycji.

"Z książką łatwiej nie tylko w kryzysie" - to hasło tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Czterodniowa impreza ma bogaty program. Przewidziano wiele spotkań z autorami książek dla dorosłych i dzieci, a także konkursów z nagrodami (m.in. na najpiękniejszą książkę, a także - rozpisany po raz pierwszy - konkurs dla studentów i absolwentów Akademii Plastycznych na najpiękniejszą ilustrację do książki dziecięcej). Ponadto w trakcie Targów zostaną ogłoszone nominacje do Konkursu Literackiego Gdynia i Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar.

Więcej o idei oraz programie Warszawskich Targów Książki powiedział w "Poranku Dwójki" koordynator ds. programowych, Tadeusz Górny. 

Czytaj także

Wszystkie książki świata

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 11:32
Zapisano w nich wszystko: od ukrytych losów ludzkości po dokładną datę naszej śmierci. Gigantyczna Biblioteka, którą tworzą – fascynująca i tajemnicza – jest tak naprawdę nieskończona. 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki.
rozwiń zwiń