Jak pisać o teatrze

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 09:00
Miesięcznik "Teatr" ukazuje się już od 66. lat. Jacek Wakar zaprasza do rozmowy o tym zasłużonym periodyku.
Audio
Fragment okładki styczniowego numeru
Fragment okładki styczniowego numeruFoto: miesięcznik "Teatr"

1 czerwca 1946 ukazał się pierwszy numer miesięcznika "Teatr". Skomplikowana historia pisma dobrze odzwierciedla wszystkie przemiany, którym podlegał polski teatr po 1945 roku. Jest to również dobra okazja, by porozmawiać o obecnej funkcji czasopism teatralnych. Jak w dzisiejszych czasach pisać o teatrze? Komu potrzebne jest "teatralne czasopismo środka" i przed jakimi wyzwaniami stoi? 

Gośćmi Jacka Wakara byli: Janusz Majcherek - były redaktor naczelny "Teatru", prof. Barbara Osterloff, przez wiele lat związana z pismem, oraz Konrad Szczebiot - od kilku lat współpracujący z "Teatrem".

Czytaj także

Niech ryczy z bólu ranny łoś, czyli czego nie wolno zmienić tłumaczowi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 06:12
Właśnie ukazał się pierwszy tom nowych przekładów Szekspira na polski. Rozmawialiśmy z tłumaczem - Piotrem Kamińskim, prof. Barbarą Osterloff i Konradem Szczebiotem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat z Jerzym Trelą

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 08:30
Jak to jest, mieć jednocześnie dziecięce spojrzenie na świat i gorzką świadomość dorosłego mężczyzny? Jaki jest Jerzy Trela – aktor, który po tylu wybitnych rolach podkreśla wciąż: "Trzeba szukać cały czas, nie wolno się oglądać za siebie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Osterwa i jego ideał teatru

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 14:00
Stworzył nowy typ teatru, odległego od teatru gwiazdorskiego, z którego wyrósł. Zespół miał zorganizowaną pracę - a podczas objazdów także całe życie - na wzór reguły dominikańskiej.
rozwiń zwiń