X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tragizm bohatera, czyli o Janie Karskim

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 17:00
Nieudana próba samobójcza w czasie wojny. Zakończone niepowodzeniem przekonywanie Zachodu do pomocy Żydom. Samobójstwo żony i brata. Legendarny Emisariusz nie należał do szczęśliwych bohaterów.
Audio
Fragm. okładki książki Stanisława Jankowskiego Karski. Raporty tajnego emisariusza, Dom Wydawniczy Rebismat. prasowe
Fragm. okładki książki Stanisława Jankowskiego "Karski. Raporty tajnego emisariusza", Dom Wydawniczy Rebis/mat. prasoweFoto: materiały promocyjne/Dom Wydawniczy Rebis

– Czy pan wierzy, że mój rząd robi wszystko, aby pomóc pańskiemu krajowi?
– Gdybym stracił tę wiarę, rzuciłbym się z mostu do Tamizy – odpowiada emisariusz.
– Nie będzie pan miał do tego powodu – rzuca krótko Anthony Eden...

– Janek nigdy nie roześmiał się serdecznie – mówiła towarzyszka życia Karskiego, Kaja Mirecka-Ploss. – To była tragiczna postać, żył z poczuciem winy za wiele spraw. Za to, że nie udało mu się przekonać świata zachodniego do pomocy Żydom w czasie wojny, że nie udało mu się zapobiec samobójczej śmierci brata i siostry – cytowała Hanna Maria Giza w "Sezonie na Dwójkę" nowo wydaną książkę "Karski. Raporty tajnego emisariusza". Rozmowa z jej autorem, Stanisławem Jankowskim, oraz z Robertem Kostro, dyrektorem Muzeum Historii Polski, dotyczyła złożonego życia i arcytrudnej działalności słynnego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.

Więcej w Radiach Wolności >>>
Stanisław Jankowski, gdy w 1986 roku napisał w "Przeglądzie Tygodniowym" reportaż o uratowaniu przez AK Karskiego ze szpitala w Nowym Sączu, był przekonany, że bohater jego opowieści... już nie żyje. Tymczasem otrzymał list z podziękowaniami od przebywającego w USA Jana Karskiego. – To profesor Karski mnie znalazł – mówił, podkreślając, że w tym czasie trudno było cokolwiek wiedzieć o Karskim – nie wspominano o nim nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Skąd ta swoista zmowa milczenia wokół nazwiska Emisariusza? – To był skromny człowiek, nie chwalił się swoją działalnością, w USA był nieco na marginesie życia publicznego, niezbyt wiele publikował – wyliczał Robert Kostro powody, które mogły przyczynić się do tego, że Jan Karski pozostawał w cieniu. Co istotne, wypływ na taki stan rzeczy miała oczywiście współpraca Polaka z amerykańskim wywiadem. – Dla opinii publicznej Karski został odkryty dopiero po filmie Claude'a Lanzmanna "Shoah" – mówił Kostro.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tragicznym i bohaterskim życiu Emisariusza.

Czytaj także o odsłonięciu popiersia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska zyskała sojusznika w walce o prawdę historyczną"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 13:08
- To, co wydarzyło się w ostatnich dniach oraz odpowiedź prezydenta USA może okazać się bardzo ważnym momentem w walce o prawdę historyczną - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland zrobi film o Janie Karskim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 08:30
Nagrodą Wolności im. Jana Karskiego uhonorowała Agnieszkę Holland ambasada USA w Polsce. Reżyserka ujawniła przy okazji, że chce zrobić film o wybitnym Polaku.
rozwiń zwiń