Podróż - doświadczenie niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 08:55
Podróże kształcą, poszerzają horyzonty. Wystarczy tylko mieć otwarte oczy i umysł. Nie trzeba jechać daleko, by odkryć rzeczy niezwykłe. Można też jechać na skraj świata, by odkryć piękno ojczyzny.
Audio
Czy dyplomaci są bezkarni?
Czy dyplomaci są bezkarni?Foto: Glow Images/East News

 - Nie raz zetknęłam się z obcą kulturą, ale to, co najciekawsze bywa blisko – mówi historyk i krytyk teatralny oraz tłumaczka Hanna Baltyn. – Czytając, nabywamy stereotypów: Anglicy są tacy, Arabowie tacy. Kiedy bywałam w krajach arabskich, byłam ostrożna. Nie należy robić różnych rzeczy za granicą. W katolickiej wiosce w Austrii trzeba szanować tamtejszą obrzędowość.

Bogusława Rosiek, podróżniczka, podkreśla, że chodzi nie tyle o ostrożność, ile o szacunek właśnie. Brak szacunku dla lokalnej kultury, zwyczajów, religii naraża nas na nieprzyjemności i kłopoty.

- "Wyjechać, to trochę umrzeć" mówi francuskie przysłowie – mówi prof. Stefan Ciara, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. – Podróżować można w rozmaitych celach. Dawniej można było jechać za granicę jako dżentelmen, jako student albo jako żołnierz. Arystokraci odbywali obowiązkowy grand tour: Jan Sobieski poznawał w Hiszpanii tamtejszą sztukę fortyfikacji oraz sposoby żywienia żołnierzy.

Dla Bogusławy Rosiek podstawową podnietą do podróży jest ciekawość: chęć poznania ludzi, obyczajów, kultury. Poznanie świata pozwoliło jej docenić Polskę, zapewniającą kobietom możliwość edukacji i rozwoju zawodowego – coś, czego kobiety w Azji czy Afryce nie mają.

Marek Bieńczyk, prozaik i historyk literatury, zaś zafascynowany jest pewnym epizodem z podróży Słowackiego, który trzymał się zawsze ściśle planu podróży i nagle, bez powodu, zboczył z trasy i na 48 godzin przybył do Ostendy, by wykąpać się w morzu. To właśnie zboczenie z drogi pozwala często odkryć dla siebie miejsca niezwykłe…

Audycja Hanny Marii Gizy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe, dobre książki

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 12:01
Co słychać w literaturze? Odpowiedź w literackim "Sezonie na Dwójkę"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynny reżyser sam na rowerze

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:08
Wyjeżdża zwykle co roku, w wakacje, na 2-3 tygodnie. Najdłuższą z podróży była ta z Warszawy do Lizbony. Dlaczego organizuje te samotne wyprawy?
rozwiń zwiń