X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koniec epoki w polskim teatrze

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 12:27
- Wraz z odejściem Jerzego Jarockiego skończył się XX wiek w polskim teatrze – powiedział Jacek Wakar.
Audio
Koniec epoki w polskim teatrze
Foto: Glow Images/East News

W ostatnim czasie oprócz Jerzego Jarockiego odeszli także: Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Ewa Starowiejska, Adam Hanuszkiewicz. To oni przez dekady nadawali ton a dla młodych twórców stanowili punkt odniesienia.

- To dziedzictwo świadczy o niebywałej różnorodności teatru polskiego w XX wieku – mówi prof. Barbara Osterloff. – Ten teatr był kiedyś naprawdę teatrem europejskim, aż do przełomu XX i XXI wieku.

Janusz Majcherek sądzi, że wyraźną cezurą i zamknięciem cyklu w polskim teatrze była śmierć Jerzego Grzegorzewskiego w 2005 roku.

- Wraz z jego odejściem zakończyło się stulecie polskiego teatru, które rozpoczął Stanisław Wyspiański. W tym stuleciu polski teatr przez swoich wspaniaych przedstawicieli był budowany na fundamencie tradycji romantycznej i neoromantycznej. Od tej tradycji dzisiejszy teatr usiłuje się odciąć. Nie oceniam tego, stwierdzam fakt, pozwalający na stworzenie cezury.

Piotr Głowacki ze swej strony podkreślał znaczenie Tadeusza Kantora.

- Teraz do głosu doszło pokolenie ludzi, którzy się plecami odwracają do tradycji. Kantor także przeciwstawiał się tradycji Wyspiańskiego, ale jak! Kontestacja dzisiejszej młodzieży wynika jednak z tego, że się tej młodzieży nie chce uczyć. To brak instynktu samozachowawczego…

Spora i nagłośniona grupa młodzieży teatralnej chce nas przekonać, że świat tatru zaczyna się tu i teraz – kontynuuje Głowacki i podkreśla, że chodzi mu nie o to, co młodzi w dzisiejszym teatrze mają do powiedzenia, ale o podstawy warsztatowe. Upadek rzemiosła przyczynia się do przerażającej przepaści między dawnym i nowym polskim teatrem.

Czy zmiany te są trwałe? – odpowiedź w audycji Jacka Wakara.

W dyskusji o współczesnym polskim teatrze udział wzięli: prof. Barbara Osterloff, Janusz Majcherek i Piotr Głowacki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy występował w radiu, zamierało życie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 12:53
Zelwerowicz powiedział mu: "Będziesz aktorem charakterystycznym”. Wszyscy mówili, że ma warunki na amanta. Jan Kreczmar wybrał inną drogę. Odszedł 40 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od siebie i swojego teatru wymagał maksimum"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 11:41
Niedawno pożegnaliśmy Jerzego Jarockiego, jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego teatru. Swoimi wspomnieniami o twórcy wielu głośnych przedstawień dzielili się goście "Rozdroży kultury".
rozwiń zwiń