Chłodna i romantyczna – Halina Czerny-Stefańska

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 14:00
– Po niej w Polsce tylko Janusz Olejniczak posiadał tę naturalność frazy – wspominał w Dwójce wybitną pianistkę prof. Stefan Wojtas.
Audio
  • Poetka fortepianu: Halina Czerny-Stefańska (PR, 17.01.2013)
Halina Czerny-Stefańska
Halina Czerny-Stefańska Foto: Benedykt Jerzy Dorys/Wikipedia

Pianistka i pedagog Halina Czerny-Stefańska urodziła się 90 lat temu: 31 grudnia 1922 w Krakowie, zmarła 1 lipca 2001. W 1949 roku otrzymała I nagrodę (wraz z Bellą Dawidowicz) oraz wyróżnienia za najlepsze wykonanie Mazurków Chopina na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

– Pamiętam z tego konkursu szczególnie pięknie wykonanego Poloneza fis-moll, Scherzo h-moll i Koncert e-moll z orkiestrą. Jedną z charakterystycznych cech jej talentu była wspaniała umiejętność wykonywania dużej formy muzycznej , co nie każdemu się udaje. Szereg całkiem dobrych pianistów gra wielką formę jakby grali serię nokturnów czy preludiów. Doskonale jej umiejętności było widać w Polonezie fis-dur Juliusza Zarębskiego, grała go bardzo pięknie do końca życia. Wbrew temu co niektórzy mówią, nie była to pianistyka romantyczna, przynajmniej wedle mojego odczucia. Nie brakowało tam niczego, ale było to raczej chłodne. Bardzo pięknie grała formy taneczne, polonezy, mazurki – powiedział w "Sezonie na Dwójkę" Józef Kański, krytyk muzyczny.

Z kolei prof. Stefan Wojtas podkreślał jej niesamowity zmysł do miniatur: nokturnów i preludiów. – Jej fantastyczna intuicja miała tu pole do popisu. Po niej w Polsce tylko Janusz Olejniczak tę naturalność frazy posiada – oceniał pianista. W audycji wspominał on także szczególne 10 lat, kiedy mieszkał w domu prof. Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do 1971 roku.

Goście audycji, m.in.: Stanisław Dybowski (autor książki o pianistce, krytyk muzyczny), a także  pianiści: prof. Stefan Wojtas i prof. Jerzy Sulikowski wspominali nie tylko koleje życia wybitnej pianistki, ale i jej wirtuozerię. Zapraszamy do wysłuchania całego "Sezonu na Dwójkę" przygotowanego przez  Annę Skulską.

 


Czytaj także

Bezcenne rękopisy Chopina. "Był wielkim improwizatorem"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 15:57
Tylko przez trzy tygodnie będzie można w Warszawie oglądać trzy bezcenne rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicza podróż Chopina

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 18:10
Fryderyk Chopin, zanim udał się na emigrację, wsiadł w dyliżans i pojechał z Warszawy do Poturzyna, gdzie mieszkał jego przyjaciel, Tytus Woyciechowski...
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat bez Rubinsteina. Łódź i Nowy Jork oddają hołd

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 10:35
Zaliczany jest do najwybitniejszych pianistów XX w. Szczególnie ceniony na świecie za interpretacje muzyki Fryderyka Chopina. Mija 30. rocznica śmierci Artura Rubinsteina.
rozwiń zwiń