X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moda lat 20. naraziła nas na oglądanie obnażonych nóg

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 14:59
To wtedy kobiety zamieniły gorsety, suknie z trenem na sukienki geometryczne, uproszczone, ledwie zakrywające kolana. Usta i paznokcie malowały na czerwono. Zaczęły palić papierosy - opowiadała w "Sezonie na Dwójkę" Anna Sieradzka, autorka książki "Moda w przedwojennej Polsce”.
Audio
  • Anna Sieradzka o modzie w przedwojennej Polsce (Sezon na Dwójkę).
Moda w przedwojennej Polsce. Książka Anny Sieradzkiej.
"Moda w przedwojennej Polsce”. Książka Anny Sieradzkiej.Foto: Grzegorz Śledź

Po Pierwszej Wojnie Światowej Polska odzyskała niepodległość. Ale sytuacja polityczna nie miała wpływu na styl ubierania się polskich kobiet. Polki już od połowy XVII wieku śledziły i naśladowały modę francuską. Ubierały się w Domach Mody.

Pierwszy powstał w Warszawie w latach 60. XIX wieku. Założył go Bogusław Herse. Tutaj można było kupić stroje szyte według zachodnich wzorów.

- W latach dwudziestych Polki ubierały się u Myszorowskiego czy Apfelbauma. Futra kupowano u Arpada Chowańczaka - wymienia Anna Sieradzka i dodaje - linia ubioru utrzymywała trendy lansowane przez paryskie domy mody, ale wprowadzano drobne polskie akcenty. Modne były ludowe motywy, hafty i polskie tkaniny. W tym jedwab produkowany w Milanówku.

>>Z wizytą w fabryce jedwabiu w Milanówku<<

Nie było w Polsce projektantów na miarę Coco Chanel czy Paula Poiret. Jedyną znaną kreatorką mody była Zofia Arciszewska, która prowadziła kawiarnię "Sztuka i Moda” obok Instytutu Propagandy Sztuki. Tam kobiety oglądały i poznawały najnowsze trendy w modzie. Wszystko według ściśle obowiązujących zasad savoir-vivre'u, które kazały odpowiednio dostosować ubranie do miejsca, czasu i okoliczności.

Styl chłopczycy lansowany w latach dwudziestych przeszedł kolejną transformację w latach trzydziestych. Kolekcje, które pojawiły się w czasach Wielkiego Kryzysu, promowane były hasłem powrotu do kobiecości.

Stefan Nornblin, w roku 1930 w wywiadzie dla czasopisma "Świat” powiedział - Oh jak dobrze, że nareszcie długie suknie wróciły! Przez tyle lat byliśmy narażeni, czy ktoś chciał, czy nie chciał, na oglądanie bez przerwy obnażonych nóg. A co to czasami były za nogi… Mój Boże!

Te słowa przywołuje Anna Sieradzka opowiadając o modzie polskiej II RP.

jl

Zobacz więcej na temat: HISTORIA II RP moda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Urodziła się latem... Wspominamy Szymborską

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 19:30
Gdyby żyła, skończyłaby 90 lat. Swoich urodzin nie celebrowała jednak nigdy. W Dwójce pytaliśmy poetów co nie zaistniałoby w ich życiu, gdyby 2 lipca (1923 r.) nie przyszła na świat Wisława Szymborska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon bez tego naj? Podsumowanie roku teatralnego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 19:08
Jest takie powiedzenie, że jeżeli w roku były dwa dobre, wielkie przedstawienia, to to był sezon udany. - Ten sezon chyba należy do takich, w którym trudno jest wskazać tego naj, naj - mówił Wojciech Majcherek w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "Nasze matki, nasi ojcowie" to współczesny serial propagandowy?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 19:00
- On jest produktem niemieckiej polityki historycznej, w której myślenie o polskiej niegospodarności zostało wyparte przez myślenie o polskim antysemityzmie – mówił prof. Bogdan Musiał. – Takie założenie wskazuje na istnienie jednorodnego społeczeństwa niemieckiego, co nie jest prawdą – odpowiadała dr Karolina Wigura.
rozwiń zwiń