Gombrowicz i "cieplarniana młodzież"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 09:00
- Do Gombrowicza nie można podejść przez przypadek. Do niego trzeba się długo zabierać - podkreślała w "Poranku Dwójki" Agata Duda-Gracz, reżyserka "Iwony, Księżniczki Burgunda" w Teatrze Jaracza w Łodzi.
Audio
  • Gombrowicz i "cieplarniana młodzież" (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa Anny Łoś z Elżbietą Bińczycką na temat Jerzego Skarżyńskiego (Poranek Dwójki)
fragment plakatu do spektaklu Iwona, Księżniczka Burgunda wystawianego w Teatrze Jaracza w Łodzi
fragment plakatu do spektaklu "Iwona, Księżniczka Burgunda" wystawianego w Teatrze Jaracza w ŁodziFoto: materiały promocyjne

Następca tronu Książę Filip, na przekór konwenansom, postanawia ożenić się z Iwoną, dziewczyną mało interesującą, milczącą i dość niemrawą. Jego kierowany kaprysem wybór napotyka opór całego dworu i determinuje ciąg nieprzewidzianych sytuacji. Iwona budzi wyrzuty sumienia, nienawiść, agresję. Samo jej istnienie prowokuje do coraz głupszych, wstydliwych zachowań, wydobywających na światło dzienne i demaskujących ludzkie słabości...

Tyle, jeśli chodzi o oryginalny tekst Gombrowicza. A o czym jest spektakl Agaty Dudy-Gracz? - Między innymi o "cieplarnianej młodzieży". Ludziach, którzy niewiele przeżyli, a którym się wiele wydaje. Oni, dzięki Bogu, niczego strasznego nie doświadczyli. W związku z tym bardzo zajęli się sobą, a "ja" odmieniane przez przypadki stało się ich modlitwą. To nihilizm wynikający nie z negacji, lecz z niewiedzy... - mówiła reżyserka w rozmowie z Tomaszem Szachowskim.

Premiera spektaklu "Iwona, Księżniczka Burgunda" w Teatrze Jaracza w Łodzi - 19 stycznia 2014 roku. W "Poranku Dwójki" słuchaliśmy także rozmowy Anny Łoś z Elżbietą Bińczycką na temat Jerzego Skarżyńskiego i wydarzeń w Teatrze Starym w Krakowie związanych z 10. rocznicą śmierci artysty.

13 stycznia (poniedziałek)

mm

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Jerzy Skarżyński - wytłumaczyć postać kostiumem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 18:00
- W kształcie plastycznym chciałem wymyślić dla bohaterów wiarygodne zaplecze oraz miejsce antropologiczne, geograficzne i obyczajowe - wspominał Jerzy Skarżyński pracę na planie "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka orkiestra Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 11:00
- Narrator nazywa tę opowieść partyturą, zastanawiając się nad jej tonacją, nad tym, jakich instrumentów użyć, by opisać jakieś zdarzenie lub wyrazić nastrój - mówił w Dwójce Paweł Huelle o swojej nowej książce "Śpiewaj ogrody", która premierę ma 8 stycznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się wydarzyło między Arendt i Heideggerem?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 08:00
- Fakt, że kochał tę kobietę, to jedyna zaleta tego człowieka, jaka mi przychodzi do głowy - tak o granej przez siebie postaci Martina Heideggera w sztuce "Rzecz o banalności i miłości" opowiadał w Dwójce Adam Ferency.
rozwiń zwiń