Andrzej Siezieniewski: możemy być wzorem dla zachodniego radia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 14:00
– Polskie Radio nie tylko dorównuje temu z Zachodu, lecz także jest liderem realizowania misji poza anteną, w bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami – mówił w Dwójce Andrzej Siezieniewski, prezes zarządu Polskiego Radia, z którym spotkaliśmy się w Światowym Dniu Radia.
Audio
  • Andrzej Siezieniewski, prezes zarządu Polskiego Radia: możemy być wzorem dla zachodniego radia (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na wystawę "Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (Poranek Dwójki)
  • Relacja z ogłoszenia nominacji do jubileuszowych 20. Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk (Poranek Dwójki)
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski
Prezes Polskiego Radia Andrzej SiezieniewskiFoto: PR/E. Iwanicka

Światowy Dzień Radia obchodzony jest od 2012 roku z inicjatywy Hiszpanii. Proklamowany był przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. UNESCO chce przez ustanowienie tego dnia zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie, jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.

Dwójka interaktywnie. Świętujemy Światowy Dzień Radia>>>

– Radio publiczne w Europie ma się dobrze, szczególnie na zachodzie kontynentu, bowiem tam państwa dbają bardzo o warunki funkcjonowania tych mediów, o możliwości realizowania wyjątkowych zadań, jakie się przed nimi stawia – mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Siezieniewski. – Z tej perspektywy polska radiofonia traktowana jest jako bardzo ważna część radiofonii europejskiej. Szybko nadrabiamy zaległości, w wielu dziedzinach dorównujemy Zachodowi, zwłaszcza technologicznie – powiedział.

Prezes zarządu Polskiego Radia uważa też, że często możemy być wzorem dla lepiej rozwiniętej części Europy, możemy pokazywać, czym radio może być. – Mam na myśli taką aktywność Polskiego Radia, jak działalność poza studiem, to, co robimy na zewnątrz – opowiadał. – To na przykład Piknik Naukowy, który w ubiegłym roku zgromadził ponad 150 tysięcy gości w ciągu jednego dnia, i Lato z Radiem, na którego koncerty przyszło około pół miliona ludzi. Realizujemy zadania, które wynikają z naszej misji, a polegają na bezpośrednim kontakcie radia i jego dziennikarzy ze słuchaczami. To rzeczy absolutnie wyjątkowe w skali całej Europy. I Europa o tym wie – dodał.

>>>Z historii radiowej Dwójki<<<

W audycji zapraszaliśmy także do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, gdzie od 13 lutego będzie można oglądać wystawę pt. "Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?". Przedstawiliśmy ponadto relację z ogłoszenia nominacji do jubileuszowych 20. Nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

W "Poranku" nie zabrakło również "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu utwory wybiera Olo Walicki - kontrabasista jazzowy, kompozytor, aranżer i producent) - i oczywiście naszej płyty tygodnia, czyli albumu z muzyką Mozarta pod batutą Claudia Abbado. To fragmenty opery "Czarodziejski flet" z udziałem solistów i Mahler Chamber Orchestra oraz "Koncerty fortepianowe" - 20 d-moll i 25 C-dur - w interpretacji Marthy Argerich i Orkiestry im. Mozarta w nagraniu z koncertu, który odbył się w marcu ubiegłego roku w Lucernie.
Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc/mm

Czytaj także

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:15
Po godzinie 12 uruchomiony został pierwszy multipleks, na którym znajdują się ogólnopolskie rozgłośnie publicznego nadawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwójka interaktywnie. Świętujemy Światowy Dzień Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 10:00
13 lutego po raz trzeci obchodzimy globalne święto miłośników radiofonii.
rozwiń zwiń