X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kontrowersyjny debiut Koszałki: pisali, że strzelam do własnej matki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 15:00
- To było przed erą "Big Brothera" i dlatego ten film zrobił takie zamieszanie. Pierwszy raz kamera została umieszczona w polskim domu - wspominał słynny dokument "Takiego pięknego syna urodziłam" Marcin Koszałka. Wybór filmów reżysera ukazał się właśnie na dwóch płytach DVD.
Audio
  • Marcin Koszałka o swoich dokumentach (Poranek Dwójki)
  • Zapowiedź premiery w Teatrze Studio: David Mamet "Oleanna" (Poranek Dwójki)
Marcin Opałka
Marcin Opałka Foto: PAP/Leszek Szymański

Głośny debiut Koszałki z 1999 roku pokazywał życie codzienne w jego rodzinie, dalekie od sielanki, naznaczone kłótniami z matką. Reżyser wspominał, że przy tworzeniu tego dokumentu inspirował się słowami prof. Bogdana Dziworskiego, który tematów na film zalecał szukać w najbliższym otoczeniu, ponieważ te tematy się czuje i zna. - "Takiego pięknego syna urodziłam" powstał przy okazji realizacji ćwiczenia montażowego na zaliczenie na studia. Nie miałem żadnego pomysłu, a w międzyczasie uznałem, że w moim domu jest sytuacja ciekawa psychologicznie - opowiadał gość "Poranka Dwójki".

Intymny i niezwykle szokujący obraz mieszkańców rodzinnego domu Koszałki wywołał dyskusję o granicach pokazywania życia bohaterów w dokumentach. Zdaniem wielu doświadczonych dokumentalistów młody reżyser je przekroczył. - Marcel Łoziński krytykował mnie, że łamię wszystkie zasady etyczne w filmie dokumentalnym, że strzelam do własnej matki i  to dyskwalifikuje mnie jako filmowca - opowiadał gość "Poranka Dwójki". - Mnie to doświadczenie ostatecznie zahartowało psychicznie jako filmowca...

Więcej o filmach Marcina Koszłaki, które znalazły się w programie wydawnictwie "Marcin Koszałka. Polska Szkoła Dokumentu", w nagraniu audycji.

W audycji zapowiedzieliśmy też premierę w Teatrze Studio - spektakl "Oleanna" Davida Mameta. To drugi po zeszłorocznej "Anarchistce" tekst Mameta realizowany w Studio. Reżyseruje Krzysztof Stelmaszyk, a występują Krzysztof Stelmaszyk i Natalia Rybicka. Porozmawia z nimi Hanna Szczęśniak.

Rozpoczęliśmy też prezentację książek w ramach plebiscytu na najlepsze 25 książek 25-lecia III RP. >>>
bch/mm

Zobacz więcej na temat: FILM Tabu TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koszałka: "Będziesz legendą, człowieku" to nie film o Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 10:00
- To film nie tylko o piłce nożnej, ale także w walce z samym sobą i zmaganiu się z różnicami kulturowymi na obcej ziemi - mówi w Czwórce reżyser Marcin Koszałka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Małecki: teatr to luksus, na który trzeba zarobić

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:30
- A, nie oszukujmy się, zarabia się w serialach - dodał gość Jacka Wakara. Wraz z Borysem Szycem Grzegorz Małecki opowiadał w audycji "W tyglu kultury” o tym, na ile aktorstwo jest dziś jeszcze misją, a na ile stało się "zwyczajnym" zawodem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Preis: historia każdego alkoholika jest powieleniem tej samej historii

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 15:36
- Zawsze jest to osoba chora, cierpiąca, która cały świat dostosowuje do swoich potrzeb. Może być ona wykształcona albo nie, mieć mniejszą albo większą samoświadomość swojej choroby, ale to w niczym nie pomaga - mówiła w radiowej Jedynce odtwórczyni jeden z ról w filmie "Pod Mocnym Aniołem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obywatel". Jerzy Stuhr reżyseruje, gra i… śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:17
- Ten rok albo zmiecie mnie z mapy kulturalnej tego kraju, albo wzniesie mnie na wyżyny - mówił w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń