Kontrowersyjny debiut Koszałki: pisali, że strzelam do własnej matki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 15:00
- To było przed erą "Big Brothera" i dlatego ten film zrobił takie zamieszanie. Pierwszy raz kamera została umieszczona w polskim domu - wspominał słynny dokument "Takiego pięknego syna urodziłam" Marcin Koszałka. Wybór filmów reżysera ukazał się właśnie na dwóch płytach DVD.
Audio
  • Marcin Koszałka o swoich dokumentach (Poranek Dwójki)
  • Zapowiedź premiery w Teatrze Studio: David Mamet "Oleanna" (Poranek Dwójki)
Marcin Opałka
Marcin Opałka Foto: PAP/Leszek Szymański

Głośny debiut Koszałki z 1999 roku pokazywał życie codzienne w jego rodzinie, dalekie od sielanki, naznaczone kłótniami z matką. Reżyser wspominał, że przy tworzeniu tego dokumentu inspirował się słowami prof. Bogdana Dziworskiego, który tematów na film zalecał szukać w najbliższym otoczeniu, ponieważ te tematy się czuje i zna. - "Takiego pięknego syna urodziłam" powstał przy okazji realizacji ćwiczenia montażowego na zaliczenie na studia. Nie miałem żadnego pomysłu, a w międzyczasie uznałem, że w moim domu jest sytuacja ciekawa psychologicznie - opowiadał gość "Poranka Dwójki".

Intymny i niezwykle szokujący obraz mieszkańców rodzinnego domu Koszałki wywołał dyskusję o granicach pokazywania życia bohaterów w dokumentach. Zdaniem wielu doświadczonych dokumentalistów młody reżyser je przekroczył. - Marcel Łoziński krytykował mnie, że łamię wszystkie zasady etyczne w filmie dokumentalnym, że strzelam do własnej matki i  to dyskwalifikuje mnie jako filmowca - opowiadał gość "Poranka Dwójki". - Mnie to doświadczenie ostatecznie zahartowało psychicznie jako filmowca...

Więcej o filmach Marcina Koszłaki, które znalazły się w programie wydawnictwie "Marcin Koszałka. Polska Szkoła Dokumentu", w nagraniu audycji.

W audycji zapowiedzieliśmy też premierę w Teatrze Studio - spektakl "Oleanna" Davida Mameta. To drugi po zeszłorocznej "Anarchistce" tekst Mameta realizowany w Studio. Reżyseruje Krzysztof Stelmaszyk, a występują Krzysztof Stelmaszyk i Natalia Rybicka. Porozmawia z nimi Hanna Szczęśniak.

Rozpoczęliśmy też prezentację książek w ramach plebiscytu na najlepsze 25 książek 25-lecia III RP. >>>
bch/mm

Zobacz więcej na temat: FILM Tabu TEATR
Czytaj także

Koszałka: "Będziesz legendą, człowieku" to nie film o Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 10:00
- To film nie tylko o piłce nożnej, ale także w walce z samym sobą i zmaganiu się z różnicami kulturowymi na obcej ziemi - mówi w Czwórce reżyser Marcin Koszałka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Małecki: teatr to luksus, na który trzeba zarobić

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:30
- A, nie oszukujmy się, zarabia się w serialach - dodał gość Jacka Wakara. Wraz z Borysem Szycem Grzegorz Małecki opowiadał w audycji "W tyglu kultury” o tym, na ile aktorstwo jest dziś jeszcze misją, a na ile stało się "zwyczajnym" zawodem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinga Preis: historia każdego alkoholika jest powieleniem tej samej historii

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 15:36
- Zawsze jest to osoba chora, cierpiąca, która cały świat dostosowuje do swoich potrzeb. Może być ona wykształcona albo nie, mieć mniejszą albo większą samoświadomość swojej choroby, ale to w niczym nie pomaga - mówiła w radiowej Jedynce odtwórczyni jeden z ról w filmie "Pod Mocnym Aniołem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obywatel". Jerzy Stuhr reżyseruje, gra i… śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:17
- Ten rok albo zmiecie mnie z mapy kulturalnej tego kraju, albo wzniesie mnie na wyżyny - mówił w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń