"Don Kichot" to książka dla ludzi po czterdziestce

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 09:00
- Polakom wydaje się, że to opowieść dla dzieci o wariacie, który walczył z wiatrakami, a to jest bardzo poważny tekst o człowieku, który nie bardzo wie, co ze sobą zrobić, nie godzi się na jałową egzystencję i próbuje nadać życiu jakiś sens - mówił w Dwójce Wojciech Charchalis - autor nowego przekładu "Don Kichota".
Audio
  • Wojciech Charchalis o współczesnym przekładzie "Don Kichota" Miguela de Cervantesa (Poranek Dwójki)
  • Zapowiedź kwesty na rzecz Cmentarza na Rossie przeprowadzanej na warszawskich Powązkach (Poranek Dwójki)
fragment okładki książki Don Kichot w nowym przekładzie Wojciecha Charchalisa
fragment okładki książki "Don Kichot" w nowym przekładzie Wojciecha CharchalisaFoto: materiały promocyjne

Miguel de Cervantes "Don Kichotem" położył podwaliny pod nowoczesną powieść. Przygody oszalałego od czytania książek szlachcica i jego giermka od z górą czterystu lat bawią i wzruszają kolejne pokolenia czytelników. Dzięki nowemu polskiemu przekładowi dzieło zostało odświeżone. W "Poranku Dwójki" autor tłumaczenia zwracał uwagę, że w pracy pomogłu mu hiszpańskie obchody 400-lecia wydania "Don Kichota". - Pracując nad przekładem od 2008 roku byłem w tej komfortowej sytuacji, że z okazji jubileuszu ukazało się wiele opracowań - mówił Wojciech Charchalis.

Więcej o problemach z dotychczasowymi przekładami "Don Kichota" i trudnościach w tłumaczeniu książki powstałej w XVII wieku - w nagraniu audycji.

W "Poranku Dwójki" zachęcaliśmy też do wsparcia kwesty na rzecz Cmentarza na Rossie oraz wzięcia udziału w akcji "Znicz dla legionisty".

"Poranek Dwójki" poprowadził Paweł Siwek.

bch

Czytaj także

Młodzież z "Probówki"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 09:00
"Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście się zapytać"... Program edukacyjno-muzyczny "Probówka", zorganizowany przez warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, adresowany jest przede wszystkim do ludzi młodych w wieku szkolnym i studentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert a ruch myśli

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 11:50
To tytuł konferencji naukowej, która od poniedziałku odbywa się w Warszawie. Jej uczestnik - znany z naszej anteny literaturoznawca Andrzej Franaszek - w dniu 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta mówił o niesłabnącej aktualności jego dzieła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

60 lat zadusznego jazzu w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 15:51
W czwartkowym "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa na 59. Krakowskie Zaduszki Jazzowe (30.10-9.11).
rozwiń zwiń