X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Mietkowski: stawiamy dźwiękowy pomnik najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 17:00
Portal PolskieRadio.pl został nagrodzony w konkursie "Strażnik Pamięci" za internetowe serwisy, poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom z najnowszej historii. O kulisach powstawania serwisów opowiadał w Dwójce dyrektor portalu Andrzej Mietkowski.
Audio
  • Andrzej Mietkowski o serwisach historycznych Polskiego Radia, nagrodzonych w konkursie "Strażnik Pamięci". Rozmawiał Dawid Dziedziczak (Poranek Dwójki)
Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny Portalu PolskieRadio.pl
Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny Portalu PolskieRadio.plFoto: M.Borawska/PR

Tytuł "Strażnika Pamięci" to przyznawane przez tygodnik "Do Rzeczy" wyróżnienie dla osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do odnowienia, przechowania, przywrócenia pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski. Portal PolskieRadio.pl w ostatnich latach udostępnił tysiące dźwięków, w których zapisała się historia naszego kraju.

- Siedzimy po uszy w archiwach Polskiego Radia - opowiadał w "Poranku Dwójki" Andrzej Mietkowski. - Czasem nie zdajemy sobie sprawy, w jak wielu miejscach były obecne nasze radiowe mikrofony i to począwszy od lat dwudziestych ubiegłego wieku.

W historycznych serwisach Polskiego Radia znaleźć można m.in. głosy marszałka Józefa Piłsudskiego i Józefa Becka odpowiadającego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej na propozycję Hitlera. Posłuchać też można m.in. jak brzmieli stalinowscy oprawcy i przywódcy III Rzeszy.
- To są dźwięki niesamowite i zachęcające do wgryzania się w historię. Mogą służyć świetnym wsparciem dla wszelkich projektów edukacyjnych - podkreślał dyrektor portalu PolskieRadio.pl.

Ważnym uzupełnieniem serwisów są dźwięki z rozgłośni radiowych, które w czasach zimnej wojny nadawały do Polski audycje spoza żelaznej kurtyny. - Mamy ogromne archiwum Radia Wolna Europa, polskiej rozgłośni radia BBC i polskiej rozgłośni radia France Internationale z Paryża, udostępniane w kanale Radia Wolności - wyliczał Andrzej Mietkowski. - Dzięki nim możemy stawiać nasze serwisy na dwóch nogach. Czasem są to fundamenty prawdy i nieprawdy, które możemy skonfrontować. Pamiętamy, że Polskie Radio po roku 1945 bywało wykorzystywane jako instrument propagandy ówczesnych władz, ale mając nagrania z innych rozgłośni możemy budować historyczną równowagę.

Więcej na temat "kuchni" tworzenia serwisów historycznych Polskiego Radia - w nagraniu audycji.
***
Przygotował: Dawid Dziedziczak
Gość: Andrzej Mietkowski
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 6.00
Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki

bch,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ksiądz Popiełuszko miał być wypchnięty z pociągu...

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 17:00
- Pierwsza próba zamachu na księdza Popiełuszkę miała miejsce 7 października 1984 r. w pociągu relacji Warszawa - Katowice. Przed śmiercią uchroniły go dwie osoby przebywające z nim w przedziale - opowiadał w Dwójce Piotr Litka - reżyser, dokumentalista i autor książki o ks. Jerzym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walcząc o przyszłość narodu, trzeba się oprzeć o jego groby"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 16:00
- To muzeum miasta, którego już nie ma, bo zniszczyli je Niemcy. Na Powązkach czuje się wśród swoich, a nie w nowej Warszawie - mówił przed laty Jerzy Waldorff. Pomimo upływu lat słynny cmentarz nie traci nic ze swej atrakcyjności i fascynuje kolejne pokolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bojownicy PPS. Wieczorem zamach, rano do pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 18:00
- Piłsudski organizował ich w pięcioosobowe oddziały, po jednym na każde miasto, ale sprawy wymknęły się spod kontroli - mówił Wojciech Lada, autor książki "Polscy terroryści".
rozwiń zwiń