Zygmunt Miłoszewski kontra urzędnicy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 11:00
W "Poranku Dwójki" wróciliśmy na chwilę do zdarzenia, które miało miejsce podczas gali Paszportów Polityki.
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski dyskutuje z Joanną Szymajdą o swojej wypowiedzi podczas gali rozdania Paszportów Polityki. Prowadzi Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
  • Jacek Laszczykowski o operze "Portret" Mieczysława Weinberga. Rozmawia Barbara Schabowska (Poranek Dwójki)
Zygmunt Miłoszewski
Zygmunt MiłoszewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Odbierający nagrodę pisarz Zygmunt Miłoszewski zawstydził urzędników, mówiąc, że "mają niezły tupet, przychodząc na imprezę ludzi kultury". Rozmawialiśmy o tym z samym Zygmuntem Miłoszewskim oraz z Joanną Szymajdą - zastępcą dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca.
W audycji zaprosiliśmy również do Teatru Wielkiego Opery Narodowej na gościnne występy Teatru Wielkiego z Poznania, który zaprezentuje "Portret" Mieczysława Weinberga. Prapremiera tej opery odbyła się w 1983 roku w Teatrze Narodowym w Brnie. Kolejne sceniczne realizacje miały dopiero miejsce podczas Bregenzer Festspiele (2010) w reżyserii Johna Fulljamesa oraz w Operze w Nancy i North Theatre w Leeds w reżyserii Davida Pountneya, który tym razem swoją koncepcję przeniósł do Poznania.

Angielski reżyser operowy, wieloletni dyrektor artystyczny Scottish Opera, English National Opera i Bregenzer Festspiele, zdobył sławę, wskrzeszając na scenie wiele szerzej nieznanych dzieł operowych. Zrealizował "Pasażerkę" (2010) Mieczysława Weinberga oraz "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego (2011) w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie:
Paweł Siwek

Data emisji: 16.01.2015
Godzina emisji: 6.00
bch
/mc

Komentarze1
aby dodać komentarz
marcinalok2015-01-15 16:00 Zgłoś
I tak był grzeczny, bo przecież nikogo z nazwiska nie wywoływał, a prawda jest taka, że u nas kultura naprawdę jest dzikim obszarem, bez wsparcia państwa, gdzie wielu ludzi nie rozwija swoich talentow, bo brak im podstawowych środków żeby kupić farby, papier, skrzypce, czy gitarę, a w domach kultury nie zawsze to dostaną. Zazwyczaj tak jest, bo wielu ludzi stara się mimo wszystko jakoś działać. Miłoszewskiego książki lubię i czekam też na "Ziarno prawdy" na ekranie, ale miło, że zamiast tylko cieszyć się z sukcesu jeszcze chce mu się zwracać uwagę, że jemu się udało, ale generalnie w kulturze nie jest tak zawsze miło żeby osiąść na laurach.

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: listopad to ulubiony miesiąc pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 16:55
– Wtedy właśnie czytelnicy zastanawiają się, jak zorganizować sobie zimne i ciemne popołudnia – mówił autor wydanego właśnie kryminału "Gniew".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: w książkach razi mnie fałsz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 14:00
- Moja literatura jest ciekawa, ja jako człowiek jestem nudny - mówi w Jedynce autor bestsellerowych kryminałów takich jak "Uwikłanie", "Ziarno prawdy" czy "Gniew".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Kasi Nosowskiej do Pablopavo - Paszporty Polityki rozdane

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 04:31
- Przy okazji pierwszych Paszportów Polityki uhonorowana została Kasia Nosowska, która później przez 22 lata udowadniała, że rzeczywiście na tę nagrodę zasłużyła z całą pewnością - mówi Bartłomiej Chaciński.
rozwiń zwiń