"Karbala". Jak Polacy wygrali nie tylko z Al-Kaidą

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 10:00
– Zmiana kapitana Kalisiaka miała utrzymać się 24 godziny. Bitwa w Karbali trwała trzy razy dłużej – mówił Krzysztof Łukaszewicz, reżyser filmu "Karbala".
Audio
  • Krzysztof Łukaszewicz opowiada o realizacji filmu "Karbala" (Poranek Dwójki)
Reżyser Krzysztof Łukasiewicz (stoi trzeci z prawej) wraz z zespołem aktorskim na planie filmu Karbala
Reżyser Krzysztof Łukasiewicz (stoi trzeci z prawej) wraz z zespołem aktorskim na planie filmu "Karbala"Foto: PAP/Tomasz Gzell

3 kwietnia 2004 r. bojówki irackich rebeliantów zaatakowały City Hall w Karbali - siedzibę władz i policji, w której przetrzymywano także aresztowanych terrorystów. Budynku broniło 80 polskich i bułgarskich żołnierzy. Choć utracili kontakt z bazą, a zapasów żywności i broni mieli tylko na dobę, do 6 kwietnia zabili ponad stu napastników bez strat własnych.

O największej polskiej bitwie po II wojnie światowej opowiada film "Karbala", który 11 września 2015 r. wejdzie na ekrany kin. Obraz ukazuje nie tylko starcia z bojownikami, lecz także zmagania żołnierzy z własnym strachem.

Opowiadając o tej produkcji, Krzysztof Łukaszewicz wspominał, że o jej realizację sam musiał toczyć walki.

***

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Krzysztof Łukaszewicz (reżyser i scenarzysta filmu "Karbala")

Data emisji: 14.07.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mg

Czytaj także

Triumf pokoju. Krzysztof Wodiczko rozbraja pomniki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 14:00
– Kiedyś było powiedzenie: "gdzieś pomiędzy pomnikami jest Polska" – mówił Krzysztof Wodiczko o pomnikach, czyli "ideologicznych maszynach powielających wojnę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Aspergera jako aktorskie antyzadanie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 11:00
- Rola aktora to wyrażanie emocji. Jak zagrać osobę, która ma z tym problem, jednocześnie nie zanudzając publiczności? - pytał retorycznie Jakub Krofta, reżyser spektaklu "Dziwny przypadek psa nocną porą" w ramach Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego w Warszawie.
rozwiń zwiń