"Letnie przesilenie". Film o zwykłym życiu w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 09:58
- Coraz częściej zaczynamy patrzeć na historię II wojny światowej i na przeszłość, nie tylko z perspektywy bohaterów - mówił o swoim filmie "Letnie przesilenie" reżyser Michał Rogalski.
Audio
  • Michał Rogalski opowiada o swoim filmie "Letnie przesilenie" (Poranek Dwójki)
Filip Piotrowicz i Damian Ul w filmie Letnie przesilenie
Filip Piotrowicz i Damian Ul w filmie "Letnie przesilenie"Foto: Michael Ackerman

"Letnie przesilenie" Michała Rogalskiego będzie pokazywane na 39. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu i 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Akcja filmu dzieje się w okupowanej Polsce w 1943. Jednym z głównych bohaterów jest Guido, młody niemiecki żołnierz, który zakochuje się w polskiej dziewczynie. Pomysł na scenariusz zrodził się, gdy reżyser oglądał rodzinne archiwum.

- My, którzy jesteśmy w większości przyzwyczajeni, że był to czas bezwarunkowej śmierci, terroru, okupacji, głodu, Holocaustu, nagle dostajemy wiadomość, że ludzie także wtedy, chcieli bawić się, mimo wszystko myśleć o przyszłości – mówił Michał Rogalski mówił w radiowej Dwójce.

Jaki jest stosunek Michała Rogalskiego do przeszłości? Czy będzie jeszcze zajmował się kinem historycznym? Jak wyglądała współpraca z aktorami niemieckimi, czy rozmawiał z nimi o tym okresie? O tym posłuchaj w dźwięku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi:  Marcin Pesta

Goście: Michał Rogalski (reżyser filmowy)

Data emisji: 17.08.2015

Godzina emisji: 8.39

pp/bch

Czytaj także

Zofia Wichłacz: będę bronić mojej bohaterki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 14:40
Zagrała "Biedronkę" w filmie "Miasto 44", teraz można ją zobaczyć w spektaklu warszawskiego Teatru Polonia "Porozmawiajmy po niemiecku". Akcja sztuki także rozgrywa się w czasach II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemiecka telewizja pokazała "Miasto 44", film Jana Komasy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 09:46
Niemiecka telewizja pokazała w niedzielę film „Miasto 44”, czyli dramat Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim. Film został wyemitowany o godzinie 22.00 w ZDF - drugim kanale publicznej telewizji.
rozwiń zwiń