Zofia Wichłacz: będę bronić mojej bohaterki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 14:40
Zagrała "Biedronkę" w filmie "Miasto 44", teraz można ją zobaczyć w spektaklu warszawskiego Teatru Polonia "Porozmawiajmy po niemiecku". Akcja sztuki także rozgrywa się w czasach II wojny światowej.
Audio
  • Zofia Wichłacz o swojej nowej roli w spektaklu Teatru Polonia "Porozmawiajmy po niemiecku" (Czwórka/Stacja Kultura)
Zofia Wichłacz  otrzymała Orła w kategorii Odkrycie roku za filmową rolę Biedronki w Mieście 44
Zofia Wichłacz otrzymała Orła w kategorii „Odkrycie roku” za filmową rolę „Biedronki” w "Mieście 44"Foto: PAP/Stach Leszczyński

Zofia Wichłacz przyznaje, że jej teatralna bohaterka, jest postacią kontrowersyjną. To dziewczyna z wyższych sfer, która wkracza w dorosłość w okresie niemieckiej okupacji, ale nie angażuje się w ruch oporu i marzy tylko o tym, by dobrze się bawić.

- Jej pamiętnik został niedawno odnaleziony w jednym z warszawskich antykwariatów. Ona wręcz woła wręcz woła z jego kart: "ja chcę się bawić, nie godzę się na wojnę". Nie chcę oceniać jej z perspektywy wygodnego fotela, tu, w 2015 roku. Starałam się patrzeć jej oczami i bronię jej na scenie - mówi młoda aktorka.

Zaznacza też, że nie chciałaby być kojarzona wyłącznie z rolami wojennymi i opowiada o tym, jak o jej udziale w spektaklu zadecydował przypadek.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Zofia Wichłacz (aktorka)

Data emisji: 20.05.2015

Godzina emisji: 10.00

mg/kul

Czytaj także

"Panie Dulskie" - pokoleniowa moralność po polsku

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 10:00
Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska wystapią w najnowszej produkcji Filipa Bajona "Panie Dulskie". Czwórka odwiedziła plan filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orły 2015. Relacja z wręczenia polskich Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 13:14
We wtorkowej "Stacji Kultura" będzie się działo! Zaprosimy was na spotkanie z twórcami filmów, które otrzymają wyjątkowe nagrody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Wichłacz - od Ogniska Machulskich do trudnych tematów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 21:49
- Mam to zboczenie zawodowe i gdy oglądam film najważniejszy jest dla mnie aktor. To niezwykłe, jak niektórzy są prawdziwi i autentyczni w tym, jak grają - mówi Zofia Wichłacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Normalne życie. Okupacja w pamiętniku nastolatki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 10:30
– Zapiski Hanny Zach dają nam wgląd w prywatność zwyczajnej młodej dziewczyny w czasie wojny – mówił Łukasz Kos, reżyser spektaklu "Porozmawiajmy po niemiecku".
rozwiń zwiń