1918-1989. Niepodległość z wielu perspektyw

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 13:48
Zapowiadając kolejny Koncert Niepodległości, w "Poranku Dwójki" spojrzeliśmy na Święto Niepodległości inaczej niż zwykle.
Audio
  • Ola Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski zapraszają na Koncert Niepodległości (Poranek Dwójki)
  • Festiwal Poznań Baroque. Relacja Klaudii Baranowskiej (Poranek Dwójki)
Godło Polski znajdujące się na szybie samochodu
Godło Polski znajdujące się na szybie samochoduFoto: JAK SIE MASZ/flickr/CC BY 2.0

Rok 2015 jest bowiem 35. rocznicą wydarzeń lipca i sierpnia 1980 r. Stąd pomysł na temat przewodni VII Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego autorzy chcą przedstawić zarówno pieśni, które towarzyszyły strajkom 1980 r. i wprowadzeniu Stanu Wojennego, jak i te, które śpiewali bohaterowie Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego.

Koncert będzie również okazją do historyczno-politycznej analizy tego, jak budowanie etosu narodowego doprowadziło do odzyskania niepodległości zarówno w roku 1918, jak i 1989. Gośćmi Dwójki byli współautorzy przedsięwzięcia - scenarzysta i realizator Jacek "Wiejski" Górski oraz Ola Turkiewicz.

W programie przenieśliśmy się także na festiwal Poznań Baroque, którego organizatorzy chętnie wspierają nowe sposoby przedstawiania muzyki barokowej. Widać to w tegorocznym programie - szkocki folklor w barokowym przebraniu, kobiety w muzyce renesansowej, czego Niemcy nauczyli się od Włochów - to tylko niektóre z zagadnień, które czekają na melomanów w Poznaniu do 15 listopada.

O tym, jak wygląda muzyka dawna w odsłonach tradycyjnych, mniej tradycyjnych i nieoczekiwanych, w korespondencji z Poznania opowiedziała Klaudia Baranowska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 9.11.2015

Godzina emisji: 6.00

mc

Czytaj także

Radiowy "Pan Tadeusz". Grzebanie w epopei

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 10:56
– "Pan Tadeusz" nigdy nie był dla mnie dziełem marmurowym, lecz opowiadał o tym, co bliskie i codzienne – mówił Mikołaj Grabowski, reżyser radiowej adaptacji epopei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pan Tadeusz" w mistrzowskiej obsadzie - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 20:00
W Dniu Święta Niepodległości - 11 listopada - na antenie Dwójki odbyła się premiera radiowej adaptacji poematu Adama Mickiewicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Oto nagranie tego szczególnego słuchowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrzędy i namiętności, czyli nowy "Pan Tadeusz"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 13:34
- To jest pejzaż postaci i charakterów, ludzkich starań i namiętności. Bez tego nie ma "Pana Tadeusza" - mówił Mikołaj Grabowski, reżyser nowej radiowej adaptacji Mickiewiczowskiego poematu.
rozwiń zwiń