Jak pokazać włoski renesans w środku Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 10:00
W "Poranku Dwójki" o wystawie "Brescia. Renesans na północy Włoch" rozmawialiśmy z kuratorką Joanną Kilian oraz autorem scenografii tej ekspozycji - Borisem Kudličką.
Audio
  • Joanna Kilian i Boris Kudlička o wystawie "Brescia. Renesans na północy Włoch" w Muzeum Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Paweł Passini o filmie "Alicja w krainie czarów" Jonathana Millera z 1966 r. (Poranek Dwójki)
  • Adam Rozlach wspomina Janusza Ekierta (Poranek Dwójki)
Fragment wystawy Brescia. Renesans na północy Włoch w Muzeum Narodowym w Warszawie
Fragment wystawy "Brescia. Renesans na północy Włoch" w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: materiały prasowe

Wystawa, która otwiera się właśnie w Muzeum Narodowym w Warszawie, gromadzi blisko 50 obrazów mistrzów północnowłoskiego renesansu sprowadzonych specjalnie z Pinakoteki Tosia Martinenga w Brescii, z Accademii Carrara w Bergamo i z włoskich kolekcji prywatnych, a także kilkanaście płócien mistrzów lombardzko-weneckiego cinquecenta ze zbiorów polskich.

Dopełnienie i jednocześnie ważny punkt ekspozycji stanowić będzie obraz Rafaela "Chrystus błogosławiący". Oprawa plastyczna wystawy, powierzona scenografowi teatralnemu Borisowi Kudliczce, pomoże dostrzec i zrozumieć, jakie były źródła i najważniejsze założenia renesansowego malarstwa Północnych Włoch.

Ponadto w audycji po raz kolejny spotkaliśmy się z reżyserem teatralnym Pawłem Passinim, który zdradził nam, co ostatnio zafascynowało go w kulturze, a wraz z Adamem Rozlachem wspomnieliśmy polskiego muzykologa, krytyka muzycznego, publicystę, popularyzatora muzyki i wiedzy o muzyce Janusza Ekierta.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Data emisji: 2.06.2016

Godzina emisji: 6.00

mc

Czytaj także

Antonello da Messina. Pechowy geniusz z Sycylii

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 21:00
O jego życiu nie wiemy prawie nic. Artysta zmarł w wieku zaledwie 49 lat, w okresie największego rozpędu twórczego. Ale fatum prześladowało go nawet po śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Lotto trzysta lat czekał na uznanie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:00
– Zniknął na długo w cieniu potęg weneckiego malarstwa, takich jak Giorgione czy Tycjan – mówiła dr Bożena Fabiani o wybitnym twórcy włoskiego renesansu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paolo Veronese. Wenecki iluzjonista z Werony

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 16:40
– Złudzenie jest nadzwyczajne. Dzięki temu właśnie młody artysta zdobył rozgłos – mówiła o jednym z dzieł Veronesego dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica Masolina da Panicale, mistrza quattrocenta

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 13:00
Zapraszamy na gawędę dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu działającym na pograniczu gotyku i rodzącego się renesansu. Obrazy Masolina cieszą się dziś sporym powodzeniem, ale o samym artyście - bardzo niewiele wiemy.
rozwiń zwiń