"Praskie Si-Fi". Lewobrzeżne ufoludki na Pradze

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 10:00
- Skorzystałyśmy z konwencji science fiction, żeby uciec od formuły dramatu społecznego czy dokumentalnego - mówiła Joanna Wichowska, współtwórczyni spektaklu "Praskie Si-Fi".
Audio
  • "Praskie Si-Fi". Lewobrzeżne ufoludki na Pradze (Poranek Dwójki)
Próba przed spektaklem Praskie si-fi w reżyserii Agnieszki Błońskiej
Próba przed spektaklem "Praskie si-fi" w reżyserii Agnieszki BłońskiejFoto: Katarzyna Laskowiecka/materiały prasowe

"Praskie Si-Fi" (premiera już 10 lipca), skonstruowane na podstawie rozmów z mieszkańcami Pragi oraz aktorami Teatru Powszechnego, poruszać będzie takie tematy, jak przyszłość tej dzielnicy i scenariusze jej rewitalizacji. Reżyser Agnieszka Błońska i dramaturg Joanna Wichowska stawiają pytanie, co wnoszą zmiany na Pradze i co oznaczają.

Agnieszka Błońska zwróciła uwagę, że problem rewitalizacji jest niejednoznaczny, pełen "wątpliwości, sprzeczności i paradoksów". Dlatego nie chcą tylko krytykować zmian, najazdu hipsterów i różnych projektów społeczno-kulturalnych, które nie zawsze są trafione. "Praskie Si-Fi" to także spektakl o fantazji, jaką jest Praga, o typowym dla tej dzielnicy science fiction. Autorki zdradziły zresztą, że konwencję przedstawienia podpowiedziała im pewna praska kioskarka.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Agnieszka Błońska (reżyser), Joanna Wichowska (dramaturg)

Data emisji: 7.07.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kd

Czytaj także

"Implozja". Lądowanie na planecie Praga

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 18:00
– Na Pradze żyje inny gatunek ludzi niż w Śródmieściu – mówią aktorzy, którzy 23 sierpnia wystąpią na ulicy Ząbkowskiej w słuchowisku współorganizowanym przez Dwójkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska Praga otwarta na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 08:00
- Społeczność lokalna interesuje się tym, co dzieje się dookoła. Coraz więcej ludzi się angażuje, wychodzi z inicjatywą - opowiadał o życiu prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy Adam Lisiecki z Muzeum Warszawskiej Pragi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto duchów. Literacki przewodnik po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 21:00
– Na mapie warszawskich miejsc, które pojawiają się w horrorach, są Praga, tereny dawnego getta, a także Stare Miasto – mówił krytyk literacki Paweł Dunin-Wąsowicz.
rozwiń zwiń