Co jest antypolskie? Głowiński o języku władzy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 12:15
- W PRL istniał specjalny wydział KC PZPR, który decydował, jakich słów używać, kiedy się mówi o jakiejś określonej rzeczy - mówił w Dwójce prof. Michał Głowiński, autor tekstów zebranych w książce "Zła mowa".
Audio
  • Prof. Michał Głowiński o książce "Zła mowa" (Poranek Dwójki)
Zła mowa to autorski wybór tekstów z książek Marcowe gadanie, Peereliada, Mowa w stanie oblężenia oraz Końcówka badacza nowomowy, prof. Michała Głowińskiego (na zdjęciu), poświęconych mechanizmom manipulacji i propagandy językowej
"Zła mowa" to autorski wybór tekstów z książek "Marcowe gadanie", "Peereliada", "Mowa w stanie oblężenia" oraz "Końcówka" badacza nowomowy, prof. Michała Głowińskiego (na zdjęciu), poświęconych mechanizmom manipulacji i propagandy językowejFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Profesor Głowiński w latach 1966-1989 prowadził dziennik, w którym analizował język rządowej propagandy. - Na początku interesowały mnie słowa, w późniejszych latach - typowe dyskursy oficjalne. Dotyczyło to stosunku do obcego, określanie tego, co jest antypolskie albo kto jest Żydem - opowiadał w audycji "Poranek Dwójki".

Literaturoznawca zauważał, że w zabiegach tych nie chodziło o przekonanie kogoś do określonej postawy, ale o narzucenie pewnego poglądu. Czasem przybierały one groteskowe formy. - Pod koniec lat 60. XX wieku zastapiono słowo Żyd słowem syjonista, co można by porównać do zastąpienia słowa Amerykanin słowem republikanin lub demokrata - wyjaśniał prof. Michał Głowiński.

W audycji badacz wspominał też narzucony przez władzę PRL sposób nazywania granicy między Koreą Północną i Południową.

***

Rozmawiała: Monika Pilch 

Goście: Michał Głowiński (pisarz, teoretyk literatury)

Data emisji: 21.09.2016

Godzina emisji: 7.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Czytaj także

Jak Marta Fik stała się postrachem Hanuszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 13:00
W 20. rocznicę śmierci historyk i krytyk teatralnej prof. Marty Fik wspominaliśmy w Dwójce jej biografię, osiągnięcia, a także bezkompromisową postawę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Michał Głowiński i potęga pewnej filiżanki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 12:30
– Mam ją do dziś. Jest swoistym symbolem trwałości pewnego świata – mówił wybitny literaturoznawca o tytułowej bohaterce swojej nowej książki "Carska filiżanka".
rozwiń zwiń